Abp Ryś: bez pogłębianej świadomości żydowskich korzeni zanika obecność chrześcijan w świecie

Abp Ryś: bez pogłębianej świadomości żydowskich korzeni zanika obecność chrześcijan w świecie
fot. Maskacjusz TV / YouTube
PAP / pk

"Bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu. W rezultacie, zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei" - napisał przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem abp Grzegorz Ryś, z okazji XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

W udostępnionej w czwartek informacji biuro prasowe Episkopatu wskazało, że dzień ten będzie obchodzony 17 stycznia 2023 roku.

DEON.PL POLECA
Abp Ryś podkreślił w skierowanym z tej okazji słowie, że potrzeba Dnia Judaizmu wynika z rosnącego przekonania, że "bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu”.

"W rezultacie, zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei. Orędzie chrześcijańskie staje się wówczas niezrozumiałe" - zauważył. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem zaznaczył, że "objawienie wpisane w słowa i czyny Syna Bożego wcielonego w Żyda - Jezusa z Nazaretu, z żydowskim doświadczeniem Boga i człowieka, nie było jednorazowym i mało istotnym zdarzeniem".

Dzień Judaizmu wyrazem troski o dobro Kościoła

Dodał, że jest ono "niezmiennie potężnym wyzwaniem dla każdego pokolenia chrześcijan, przyjęcia Jego obecności w nasze życie osobiste i wspólnotowe, dla przepowiadania Dobrej Nowiny każdemu człowiekowi".

"Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła, o Jego żywotność, o wiarę Jego członków, ale także wspólnego z Żydami doświadczenia, że Bóg jest jeden, jest bliski i dobry dla człowieka, a Lud Izraela nigdy nie został przez Niego odrzucony" - napisał duchowny.

"Dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne" (Rz 11,29). W tym dniu pamiętajmy również o Zagładzie, która była próbą unicestwienia Narodu Wybranego - zaznaczył abp Ryś.

Dzień Judaizmu w Kościele - jak podkreślił - nie jest "wydarzeniem do świętowania w jednym mieście do tego wyznaczonym, ani tylko w ten jeden dzień, lecz znakiem koniecznym dla całego Kościoła w każdym miejscu i czasie".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: bez pogłębianej świadomości żydowskich korzeni zanika obecność chrześcijan w świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.