Abp Ryś na początku Adwentu: Obudź się z niedecyzji!

Abp Ryś na początku Adwentu: Obudź się z niedecyzji!
fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
abp Grzegorz Ryś / pk

- Pod wpływem jednego zdania z Listu do Rzymian św. Augustyn podjął decyzje o tym, że chce być ochrzczony - powiedział abp Grzegorz Ryś w pierwszą niedzielę Adwentu.

Abp Grzegorz Ryś podkreślił, że w Adwencie bardzo ważne jest skupienie się na "tu i teraz".

- W Adwencie chodzi o przyszłość ale dochodzimy do niej, rozumiejąc chwilę obecną - powiedział metropolita łódzki, dodając, że mówi o tym greckie słowo "kairos".

- Trzeba zrozumieć ten konkretny moment, tę liturgię, tę godzinę. Jutro może nie być Eucharystii. To moment powstania ze snu. Na czym polegał sen Augustyna? Na niedecyzji. Kiedy można powiedzieć "życie ci się śni ale się nie dzieje"? Wtedy gdy nie podejmujesz decyzji. U Augustyna trwało to tygodniami, miesiącami, latami. Niedecyzja. Już się nauczyłeś, już poznałeś ale jeszcze nie potrafisz wybrać. Znacie to? Doprowadziło was to kiedyś do płaczu? - pytał metropolita łódzki.

Abp Grzegorz Ryś podkreślił rolę Słowa. Powiedział, że jedno zdanie z Pisma Świętego ma taka siłę, że to może całkowicie odmienić ludzkie życie.

- Jesteście na to gotowi? Macie w sobie taką otwartość, że Słowo wam wywróci życie o sto osiemdziesiąt stopni jednym zdaniem? Jak bardzo Słowo potrafi zmieniać życie, Augustyn pokazuje bardzo dobrze. Co usłyszał? "Nie w rozpuście i uzdaniu…". U Augustyna tym co go blokowało w decyzji pójścia za Chrystusem było przywiązanie do kobiety, z którą żył bez ślubu, z którą miał nieślubnego syna. To go blokowało i to mu kazywało mówić "jutro, jutro, jutro". Co z tego, że Jezus jest piękny, jak kobieta jest cudowna i seks z nią jest największym skarbem, jaki cię w życiu spotkał? - mówił metropolita łódzki.

- Wiecie, co to Słowo w nim zrobiło? Kiedy usłyszał ten tekst, zadecydował, że będzie żył w celibacie. Dokładnie w drugą stronę niż szedł do tej pory. Mówię to do katechumenów, mówię to do siebie, mówię to do was wszystkich. Słowo do nas mówi: "obudź się z niedecyzji", "obudź się z tego, że życie ci się samo dzieje, ale ty o nim nie decydujesz, jakbyś spał" - powiedział abp Grzegorz Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Abp Ryś na początku Adwentu: Obudź się z niedecyzji!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.