Abp Ryś. "Kościół znaczy: wspólnie i w drodze"

Fot. Archidiecezja Łódzka / Youtube
KAI / kb

- Uczymy się bycia Kościołem, będąc na wspólnej drodze. Po pierwsze jesteśmy w drodze, a po drugie jesteśmy wspólnie w tej drodze. Być Kościołem to znaczy niezgoda na to, że ktoś musiałby iść sam. To jest niezgoda na to, że ktoś jest samotny, odrzucony. Kościół znaczy: wspólnie i w drodze - powiedział w trakcie Mszy świętej w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi abp Grzegorz Ryś.

Na wstępie ks. Tadeusz Weber, proboszcz parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, przywitał wszystkich pielgrzymów wyruszających na szlak i tych, którzy duchową opieką obejmą to wydarzenie, a także zebranych księży, siostry i braci zakonnych, kleryków.

- Życzę wszystkim jak największych duchowych owoców tych rekolekcji w drodze, wypraszania wszelkich łask intencji, z jakimi udajecie się do tronu Jasnogórskiej Pani w duchowej stolicy naszej ojczyzny - powiedział ks. Weber

W homilii abp Grzegorz Ryś mówił o dobrych nowinach z dzisiejszej Liturgii Słowa. Pierwszą z nich jest świadomość, że Bóg kocha i potrzebuje każdego człowieka. Drugą jest pewność, że każdy człowiek nosi w sobie godność Jedynego Bożego Syna.

DEON.PL POLECA

- Godność bierze się stąd, że każdy z nas jest ochrzczony. Będąc ochrzczonym, noszę w sobie obraz Bożego Syna i to sprawia, że wszyscy w Kościele jesteśmy sobie równi. Jesteśmy dla siebie siostrami i braćmi - podkreślał hierarcha.

Metropolita łódzki mówił także o Kościele jako wspólnocie w drodze.

- Uczymy się bycia Kościołem, będąc na wspólnej drodze. Po pierwsze jesteśmy w drodze, a po drugie jesteśmy wspólnie w tej drodze. Być Kościołem to znaczy niezgoda na to, że ktoś musiałby iść sam. To jest niezgoda na to, że ktoś jest samotny, odrzucony. Kościół znaczy: wspólnie i w drodze - tłumaczył arcybiskup.

Na zakończenie metropolita łódzki powiedział, że jeśli znamy swój cel, to wiemy, że jesteśmy w drodze i nie zatrzymujemy się. Nieustannie Pan Bóg wyznacza nam nowe drogi, abyśmy mogli dotrzeć do drugiego człowieka, świata, a przede wszystkim do Niego. Pielgrzymka stanowi znak przynaglający nas do nauki, czym jest Kościół. Pielgrzymując, uczymy się wspólnoty w drodze.

- Pielgrzymka jest po to, żeby odrzucić ten karykaturalny obraz ludu, a uczyć się tego, który jest zadany przez Pana - podsumował łódzki metropolita.

Abp Ryś zachęcał, aby pielgrzymkowe doświadczenie Kościoła przenosić do codzienności.

Po wspólnej modlitwie pielgrzymi w sześciu grupach wyruszyli do duchowej stolicy naszej ojczyzny pod hasłem „Jezus nadzieją Kościoła łódzkiego”. W pierwszy dzień pielgrzymi zatrzymają się na nocleg w Dłutowie i Wadlewie. Tam również w godzinach wieczornych odbędzie się nabożeństwo pokutne.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Ryś. "Kościół znaczy: wspólnie i w drodze"
Komentarze (8)
MT
~Marek Tarnowski
23 sierpnia 2021, 09:26
Puk puk! Jest tu jakiś mądry kapłan? Pomoże mi ktoś?
RG
~Radek Gliwice
23 sierpnia 2021, 09:24
Ja też liczę, że na tej drodze lepiej odczytamy ducha Soboru Watykańskiego II i powstanie jeden wspólny protestanci kościół. Amen!
ZZ
~Zygmunt Zawartka
23 sierpnia 2021, 09:16
Płynność doktryny lekarstwem na odpływ młodych ludzi z Kościoła!
ZJ
~Zofia Jurecka
22 sierpnia 2021, 23:01
Płynność doktryny? Gdzie o tym jest w Ewangeliach, albo listach?
RK
~Rada Konferencji
22 sierpnia 2021, 18:18
Rada Konferencji Episkopatu Polski Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko Przewodniczący
ZJ
~Zbych Jurecki
22 sierpnia 2021, 09:33
A Pan Jezus, Apostołowie gdzie w Ewangeliach, listach mowią coś o płynności doktryny katolickiej?
ZT
~Zygmunt Tarnów
22 sierpnia 2021, 09:18
Gdzie o płynności doktryny katolickiej jest mowa w katechixmie kościoła katolickiego?
MT
~Marek Tarnowski
21 sierpnia 2021, 23:56
Czy jakiś mądry kapłan katolicki może mi pomóc pojąć, że Jezus po to cierpiał i umarł na krzyżu, by członkowie jego Kościoła w sposób płynny dostosowywali doktrynę katolicka do własnego grzesznego życia? Coś niepojętego. Błagam o pomoc jakiegoś kapłana.