Abp Ryś: Miłość powoduje, że życie ma sens

Abp Ryś: Miłość powoduje, że życie ma sens
Fot. Episkopat News / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

"Trzeba odnaleźć w sobie MIŁOŚĆ, z całą jej gwałtownością i uruchamiającą energią. I właśnie dlatego trzeba się wybrać na pustynię. Z głębokim przekonaniem, że nie będzie ona rezygnacją z życia; lecz przeciwnie - odkryciem jego sensu i smaku" - pisze abp Grzegorz Ryś w liście na tegoroczny Wielki Post.

Abp Ryś zwraca uwagę, że wejście w Wielki Post nie jest możliwe bez pomocy Ducha Świętego. Modli się o to wsparcie i prosi wiernych, by poddali się działaniu Ducha. "Niech nas Duch rzuci na głęboką wodę modlitwy w ciszy, gorliwego postu i hojnej (kosztującej nas) jałmużny; niech nas z mocą poprowadzi ku ponownemu odkryciu Chrztu i Eucharystii; niech nas "gna" na rekolekcje wielkopostne (w takiej formie, w jakiej będą one możliwe do przeprowadzenia); niech nas usilnie zwołuje na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. A wszystko to, by odkryć to - TEGO (!) - którego kochamy. I przełożyć to odkrycie na nawrócenie w sakramencie pokuty" - dodaje.

Hierarcha zwraca uwagę, że potrzebujemy ludzi, którzy się zaangażują, i wezmą na siebie odpowiedzialność za Kościół. Potrzebujemy takich, którzy sami zdobędą się na aktywność, ale jeszcze bardziej tych, którzy potrafią do tej pracy wciągnąć, przekonać i uformować innych.

Łódzki pasterz stawia też konkretne pytania wiernym i zachęca, aby na nie odpowiedzieli w czasie 40 dniowego czasu postu i pokuty. "Czy to jest pora angażować się w Kościół? Czy nie lepiej ustawić się w stosunku do niego na bezpieczny (raczej mniej niż bardziej życzliwy) dystans? Czy nie lepiej przeczekać? Brać odpowiedzialność za okręt, którego sternicy jej nie sprostali?! Czy heroizmem nie będzie już samo ochronienie siebie i własnej wiary?" - pyta duchowny.

DEON.PL POLECA


Na zakończenie listu arcybiskup Ryś zachęca do modlitwy, ale i zaangażowania się w trwający w archidiecezji Synod oraz czas Jubileuszu 100-lecia diecezji poprzez nawiedzanie Kościołów Stacyjnych i korzystanie z daru odpustu.

List arcybiskupa metropolity łódzkiego zostanie odczytany we wszystkich kościołach kaplicach Archidiecezji Łódzkiej w I Niedzielę Wielkiego Postu - 21 lutego br.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maciej Zięba OP

Moim celem jest ukazanie aktualności przesłania Jana Pawła II, by dopomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania, Kościoła i świata. Ale aby to uczynić, trzeba też zrozumieć jego pontyfikat. I o tym jest ta książka. Nie unikam...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: Miłość powoduje, że życie ma sens
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.