Abp. Ryś: Oskarża się Jana Pawła II o zamiatanie zła pod dywan. Dla mnie to dramatyczny paradoks! 

Abp. Ryś: Oskarża się Jana Pawła II o zamiatanie zła pod dywan. Dla mnie to dramatyczny paradoks! 
Arcybiskup Grzegorz Ryś. Źródło: Archidiecezja łódzka
Vatican News / mł

Metropolita łódzki uważa, że zamiast spierać się o wmawiane winy należy przypominać o wielkim dziedzictwie św. Jana Pawła II. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby całej dyskusji, która jest i będzie na temat papieża Polaka, nie zredukować do pytań o jego podejście do kwestii nadużyć seksualnych.

Abp Grzegorz Ryś w rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że mamy dzisiaj do czynienia z coraz większym gronem osób, które nie znały osobiście Jana Pawła II i nie widziały go poza obrazkami w komputerze. Tym bardziej trzeba zrobić wszystko, aby całej dyskusji, która jest i będzie na temat papieża Polaka nie zredukować do pytań o jego podejście do kwestii nadużyć seksualnych. 

DEON.PL POLECA
Jan Paweł II prowadził Kościół, konfrontując go ze złem

„Mamy jakąś dużą pracę do wykonania. Pokazać z powrotem papieża jako kogoś, kto prowadził Kościół, prowadził go w sposób bardzo piękny i odważny, konfrontując go także z własnym złem. Dla mnie to jest jakiś paradoks, tak dramatyczny, że oskarża się papieża o zamiatanie zła pod dywan. Oskarża się papieża, który tak naprawdę jako pierwszy z papieży miał odwagę wezwać Kościół do rachunku sumienia – podkreślił abp Ryś.

Jak dodał, nie mówi tylko o przepisach i prawodawstwie dotyczącym pedofilii, ale o wielu innych działaniach Jana Pawła II.

- Myślę o roku 2000 i o tym wezwaniu do oczyszczenia pamięci i o taki rozrachunku z przeszłością Kościoła w takich tematach kluczowych jak inkwizycja, jak przemoc religijna, jak antysemityzm. Ile było takich tematów, które on z odwagą postawił. Nikt tego przed nim nie zrobił. My niestety wcale tego nie przypominamy. Nie pokazujemy także jego wielkiej nauki społecznej, która była przełomem, bo encyklika Laborem exercens to jest tak zasadnicze pogłębienie nauki społecznej Kościoła, że nie da się jej wykładać bez Jana Pawła II. Cała idea solidarności w dokumentach społecznych, cała teologia ciała. Trzeba wrócić i pokazywać całe wielkie dziedzictwo papieża, a nie tylko mówić, że zostawił wielkie dziedzictwo - mówił łódzki metropolita.  

Źródło: Vatican News / mł

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp. Ryś: Oskarża się Jana Pawła II o zamiatanie zła pod dywan. Dla mnie to dramatyczny paradoks! 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.