Abp Ryś: po tym można poznać, czy miałeś dzieci dla ich samych, czy siebie samego

Abp Ryś: po tym można poznać, czy miałeś dzieci dla ich samych, czy siebie samego
Fot. Archidiecezja Łódzka
2 lata temu
KAI / pk

Jako rodzice macie prawo domagać się szacunku, macie prawo powiedzieć swoje, a wasze dzieci mają prawo to uszanować, ale nie mają obowiązku za tym pójść. Nawet do momentu, gdy będziecie płakać i modlić się, aby dzieci wróciły do tego, co jest najważniejsze. To jest ich prawo do podjęcia takiej albo innej decyzji – mówił abp Grzegorz Ryś podczas środowego spotkania z Łódzkim Klubem Ojca.

„Jak budować relacje w rodzinie?” - to temat wykładu, który dla członków i sympatyków łódzkiego Klubu Ojca wygłosił w środę abp Grzegorz Ryś. W spotkaniu zorganizowanym w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi wzięło udział ponad 100 mężczyzn w różnym wieku.

W wykładzie metropolita łódzki przybliżył słuchaczom cztery postacie, wśród których znaleźli się biblijny Tobiasz, św. Teresa Benedykta od Krzyża, św. Tomasz Moore oraz Hermas z II w. Wskazując na te postacie łódzki pasterz opowiedział o ich relacjach rodzinnych i ich wierze w Pana Boga.

Kiedy dzieci się robią dorosłe, wtedy widać czy miałeś te dzieci dla ich samych, czy siebie samego.

Tłumacząc Boże przykazanie „czcij ojca swego i matkę swoją” arcybiskup przypomniał, że ojciec i twoja matka muszą w życiu każdego człowieka „dużo ważyć – muszą być w twoim życiu poważnym ciężarem”. – To, co mówią, kim są, jest dla ciebie ważne. Nieraz jest tak, że musimy ważyć różne opinie, różne sytuacje. Co przeważy? To twój wybór, ale nie możesz lekceważyć tego, kim są dla ciebie ojciec i matka – zauważył abp Ryś.

– Kiedy dzieci się robią dorosłe, wtedy widać czy miałeś te dzieci dla ich samych, czy siebie samego. Wiesz co jest dla twojego dziecka dobre, masz doświadczenie o wiele dłuższe, wiesz jak świat wygląda i jest taka pokusa, by zadecydować za niego, ale nie możesz tego robić. Wtedy tak naprawdę zaczyna się IV przykazanie. Ono dotyczy relacji między ludźmi dorosłymi – zaznaczył arcybiskup.

Łódzki Klub Ojca spotyka się w każdą ostatnią środę miesiąca w Zespole Szkół Salezjańskich. W spotkaniach biorą udział ojcowie, którzy dzielą się swoim doświadczeniem rodzinnym. Klub organizuje także cykl spotkań kulinarnych „Działam z dzieckiem”. Łódzki Klub Ojca działa w ramach ogólnopolskiej organizacji Tato.net.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: po tym można poznać, czy miałeś dzieci dla ich samych, czy siebie samego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.