Abp Ryś: przedziwne Słowo na 10. urodziny DEON.pl. Bardzo pouczające

Abp Ryś: przedziwne Słowo na 10. urodziny DEON.pl. Bardzo pouczające
(Fot. Paweł Król)

„DEON.pl ma wielkie znaczenie ewangelizacyjne. Gdybym miał wam dzisiaj składać życzenia (…), życzyłbym wam koncentracji na tym, co jest najistotniejsze” – powiedział abp Grzegorz Ryś w czasie mszy świętej w 10. urodziny DEON.pl w kościele św. Barbary w Krakowie.

Doświadczenie setnika jest kluczowe dla wiary

Abp Grzegorz Ryś, odnosząc się do czytań wskazał, w jaki sposób nie powinno się przeżywać urodzin DEON.pl, czyli jak nie popełnić błędu starszych z Kafarnaum, którzy przyszli do Jezusa i wyliczali wszystkie zasługi setnika z Ewangelii. „Moglibyśmy w podobny sposób mówić o Deonie” – powiedział.

„Jezus się tym nie zachwycił, przynajmniej nie w tej rozmowie. Natomiast bardzo zachwycił się wiarą setnika” – powiedział łódzki arcybiskup i dodał, że zachwyt ten trwa aż do dnia dzisiejszego.

„Setnik wie, że jego zasługi mają mniej więcej taką siłę jak jego słowa. On znał granice mocy swoich słów i wiedział, że nie może powiedzieć do swojego niewolnika «nie umieraj»” - wskazał.

Dostaliście na swoje 10. urodziny Słowo od początku do końca skoncentrowane na Jezusie.

DEON.PL POLECA

„W wierze chodzi o doświadczenie zbawienia, o ewangelizację. Chodzi o Słowo, które ma zupełnie inną jakość i moc. Dostaliście na swoje 10. urodziny Słowo od początku do końca skoncentrowane na Jezusie, nie na możliwych ludzkich zasługach, nie na możliwej ludzkiej mądrości i nie na sprawczej mocy ludzkich słów”.
Abp Ryś zaznaczył, że doświadczenie setnika jest kluczowe dla wiary i ewangelizacji, gdyż nawet jeśli robimy coś dobrego, to „od początku do końca w Kościele, w ewangelizacji chodzi o Jezusa, który otwiera kompletnie inną przestrzeń, przestrzeleń zbawienia”.

Skoncentrowani na Jezusie

„Gdybym miał wam dzisiaj składać życzenia, to bym wam życzył takiego zachwytu jaki objawił w pierwszym czytaniu Paweł. Życzyłbym wam koncentracji na tym, co jest najistotniejsze” – powiedział arcybiskup. Wskazał również, że „jest jeden Bóg i jeden Pośrednik między Bogiem, a ludźmi”.

„Skąd się bierze potrzeba pośrednika? Bierze się stąd, że ja od Boga jestem oddzielony. Jestem oddzielony biedą znacznie gorszą, niż choroba – jestem oddzielony własnym grzechem. Jest jeden Bóg ale ja odrzucam Jego jedyność przez to, że jestem bałwochwalcą. Że czczę rozmaitych innych bogów w swoim życiu (…). Na tym polega mój dramat. Kiedy to odkrywam, wtedy się rozglądam za pośrednikiem. (…). Jeden jest pośrednik - Jezus Chrystus, który dał siebie samego” - powiedział kaznodzieja i dodał: „Jeszcze nie zgrzeszyłem, kiedy Bóg myślał, jak mi stworzyć drogę powrotu”.

Najpierw „keryks”

Arcybiskup stwierdził, że DEON.pl ma wielkie znaczenie ewangelizacyjne, bo dociera do wielu ludzi, którzy nie usłyszeli o kerygmacie. „Życzenia jakie mam dla was, to: zobaczcie Jezusa w te 10. rocznicę powstania, z jego możliwościami i zobaczcie granicę swoich możliwości. To człowiekowi w Kościele dobrze robi. Zobaczcie dokąd sięga wasze słowo, dokąd sięga wasza aktywność a dokąd nie sięga. Tam gdzie my już nie sięgamy, gdzie nie ma już naszych zasług, życzeń i słów, tam jest przestrzeń zbawienia i przestrzeń ofiary Boga – mówił.

Kaznodzieja zwrócił również uwagę na słowa św. Pawła: jestem głosicielem, apostołem, nauczycielem. Abp Ryś życzył, żeby nie mieszać tej kolejności, bo „najpierw jest się na służbie kerygmatu, tego wydarzenia, które nazywa się Jezus Chrystus”.

„Najpierw «keryks», potem «apostolos»” – powiedział. Wskazał, że kluczowe jest pokazanie tego, kto jest najważniejszy, kogo się reprezentuje. „Na końcu «didaskalos», uczenie innych”. „Życzę Deonowi, żeby się w tych trzech słowach odnalazł” - zakończył.

0.png [109.57 KB]

 

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: przedziwne Słowo na 10. urodziny DEON.pl. Bardzo pouczające
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.