Abp Szewczuk: Kijów staje się duchową stolicą świata. Bóg pomoże nam przed świtem

Abp Szewczuk: Kijów staje się duchową stolicą świata. Bóg pomoże nam przed świtem
Fot. PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
KAI / kb

„Kijów to nie tylko stolica Ukrainy. Zgodnie z planem książąt, założycieli państwa kijowskiego, Kijów jest nową Jerozolimą. Właśnie w tych dniach, zgodnie z przesłaniem wczorajszego Światowego Dnia Modlitwy i Postu za Ukrainę, czujemy, że Kijów staje się duchową stolicą świata” - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w swoim codziennym wideo przesłaniu z bunkra w Kijowie zaznaczył, że ósmego dnia wojny Ukraina w szczególny sposób, zaczyna odczuwać, odkrywać rolę i miejsce Kijowa w życiu Kościoła, życiu narodu i życiu państwa ukraińskiego.

Kościół w Kijowie

Abp Szewczuk zauważył, że dziś oczy ludzi na całym świecie, wszystkich Kościołów, religii, wyznań skierowane są na stolicę Ukrainy: "Bóg jest w Kijowie i nie wstrząśnie nim. Bóg pomoże miastu przed świtem" - stwierdził.

Przypomniał, że wczoraj przedstawiciele wszystkich Kościołów i organizacji religijnych zebrali się Soborze Sofijskim (Mądrości Bożej), aby modlić się o pokój na Ukrainie.

DEON.PL POLECA

„Obecność Boga w Jego mieście jest ikoną Bożej mądrości ucieleśnionej w życiu naszego ludu, naszego państwa. A dzisiaj prosimy, aby ta mądrość Boża, która zawsze była fundamentem życia naszego Kościoła i naszego ludu, stała się podstawą, siłą naszej odporności, aby mądrość Boża zwyciężyła nad ludzkim szaleństwem, aby Bóg pokoju, na którym polegamy, dał nam możliwość ochrony tego pokoju, polegając na Nim, abyśmy się nie zachwiali. Przed świtem, mówi psalm, Pan Bóg nas pobłogosławi, pomoże nam" – mówił zwierzchnik UKGK.

Abp Szewczuk zaznaczył, że i tej nocy ponownie widzieliśmy okropności wojny. „Widzieliśmy straszne bombardowania Kijowa i innych miast Ukrainy. Tej nocy ponownie zobaczyliśmy okropności śmierci” - powiedział.

Zwrócił uwagę, że według organizacji międzynarodowych ósmego dnia wojny jest około ośmiuset tysięcy uchodźców z Ukrainy. Każdego dnia w kraju ginie 1000 rosyjskich żołnierzy. W sumie zginęło już ponad 7000 rosyjskich żołnierzy.

"Boże, zatrzymaj wojnę w swojej mądrości. Boże, przyjmij naszą modlitwę. Boże, chroń swoje miasto, bądź pośród nas, a wtedy nie zachwiejemy się. Boże, przed świtem, pobłogosław nas i daj Ukrainie pokój" – modlił się zwierzchnik UKGK.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk: Kijów staje się duchową stolicą świata. Bóg pomoże nam przed świtem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.