Beatyfikacja siostry Łucji z Fatimy coraz bliżej? Franciszek podjął decyzję

Beatyfikacja siostry Łucji z Fatimy coraz bliżej? Franciszek podjął decyzję
Beatyfikacja siostry Łucji z Fatimy coraz bliżej. Fot. Domena publiczna / Fatima Priest / Wikipedia / CC BY-SA 4.0
PAP / pk

Jest coraz bliżej do beatyfikacji portugalskiej zakonnicy, siostry Łucji, czyli Lucii dos Santos (1907-2005). Była ona najstarszym z trojga dzieci - świadków uznanych przez Kościół objawień maryjnych w Fatimie począwszy od 1917 roku. Papież Franciszek zatwierdził w czwartek dekret Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych o uznaniu heroiczności jej cnót - poinformował Watykan.

Wraz z tą decyzją papieża siostrze Łucji przysługuje tytuł Czcigodnej Służebnicy Bożej.

Do beatyfikacji potrzebne jest jeszcze uznanie cudu za jej wstawiennictwem.

Franciszek i Hiacynta Marto kanonizowani przez Franciszka

Dwoje pozostałych dzieci, świadków objawień - rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto - zostało w 2000 roku beatyfikowanych w Fatimie przez św. Jana Pawła II , a następnie kanonizowanych tam przez Franciszka w 2017 roku.

DEON.PL POLECA

Kim była i czego dokonała Łucja dos Santos?

Siostra Łucja sporządziła zapis objawień, znany jako orędzie fatimskie. Na publikację tzw. trzeciej tajemnicy fatimskiej, która od 1957 roku była przechowywana w Tajnym Archiwum Świętego Oficjum w Watykanie, papież Jan Paweł II zgodził się w 2000 roku.

Zakonnica zmarła w Coimbrze 13 lutego 2005 roku. Jej proces beatyfikacyjny został otwarty trzy lata później po tym, gdy papież Benedykt XVI uchylił wymóg oczekiwania pięciu lat na rozpoczęcie postępowania kanonicznego.

Decyzja Franciszka została ogłoszona na kilka tygodni przed jego wizytą w Fatimie w sierpniu. Sanktuarium odwiedzi podczas swego pobytu na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Nie bój się, jesteś wolny

Pragniemy szczęścia i poczucia, że przeżywamy swoje życie w pełni. Żeby to osiągnąć, wyznaczamy sobie różne cele, planujemy, podejmujemy decyzje. Tym wszystkim działaniom bardzo często towarzyszy jednak lęk.

Jak przestać...

Skomentuj artykuł

Beatyfikacja siostry Łucji z Fatimy coraz bliżej? Franciszek podjął decyzję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.