Błogosławieństwa kielczan w Ścianie Płaczu

Błogosławieństwa kielczan w Ścianie Płaczu
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, umieścił w Ścianie Płaczu w Jerozolimie kartki z błogosławieństwami, jakie wypisali uczestnicy uroczystości otwarcia "pokoju błogosławieństw", które odbyło się 15 stycznia br. w Kielcach.

Wydarzenie odbyło się w ramach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Rabin Schudrich towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w jego oficjalnej wizycie w Izraelu.

Podczas uroczystości otwarcia "pokoju błogosławieństw" w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, organizator spotkania Bogdan Białek zachęcał uczestników do wkładania do kieleckiej "ściany płaczu" karteczek ze swoimi błogosławieństwami. Wśród kilkudziesięciu, które zostały złożone, były napisane m.in. przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc.

- Każdy odwiedzający może również napisać swoje błogosławieństwo i włożyć w szczelinę naszej "ściany płaczu". Będziemy je co pewien czas zbierać i wysyłać do Jerozolimy, do naszych przyjaciół, którzy zaniosą je do prawdziwej Ściany Płaczu, czyli Zachodniego Muru - mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

"Pokój błogosławieństw" utworzony w kamienicy, w której 70 lat temu dokonano pogromu Żydów, jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce i ma służyć idei dialogu i pojednania.

DEON.PL POLECA

Jest to miejsce, jak podkreśla Bogdan Białek, w którym nie można złorzeczyć, a przede wszystkim należy się w nim uczyć się tego jak błogosławić.

Na ścianach "pokoju błogosławieństw" powieszone zostały oprawione w szklane szyby plansze z błogosławieństwami. Zaczerpnięte one zostały z Księgi Psalmów, Kazania na Górze. Wykorzystano też modlitwę papieża Franciszka w Malmö oraz teksty ułożone przez rabina Abrahama Skórkę i bpa Jana Piotrowskiego. Przygotowane zostało też specjalne miejsce, gdzie każdy może zostawić zapisane przez siebie błogosławieństwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Błogosławieństwa kielczan w Ścianie Płaczu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.