Bp Janusz Mastalski: u podstaw dialogu i "trwania mimo" jest miłość

Bp Janusz Mastalski: u podstaw dialogu i "trwania mimo" jest miłość
fot. Archidiecezja Krakowska / YouTube
KAI / pk

- Cieszmy się, że mamy rodzinę. A ci, którzy są już samotni, niech wiedzą, że w niebie, wasi bliscy są z wami, bo nie ma nic piękniejszego, jak pobożna, łagodna, wspierająca się, kochająca się rodzina - mówił bp Janusz Mastalski podczas peregrynacji ikony Świętej Rodziny w Bystrej Podhalańskiej.

W czasie homilii w parafii św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej biskup Janusz Mastalski wskazał na cztery prawdy o Bogu w rodzinie chrześcijańskiej. Po pierwszy ma być Bogiem wszechmocnym, który może odmienić różne sytuacje rodzinne, ale równocześnie jest miłosierny. Po drugie Pan jest przewodnikiem rodziny - pokazuje co popierać, a czego unikać. Po trzecie Pan jest przestrogą dla rodziny, a po czwarte wskazuje jej priorytety. - To doskonale wiedziała Święta Rodzina - nie lękała się przyszłości. Jezus nie lękał się przyszłości - podkreślał biskup.

Dialog, trwanie mimo trudności i miłość

- Co musi być w tej rodzinie, abyśmy byli rodziną szczęśliwą, chrześcijańską, na wzór Świętej Rodziny? - zastanawiał się krakowski biskup pomocniczy. W pierwszej kolejności ważny jest dialog. - Dialog to nie są dwa monologi, tylko chęć rozwiązania problemów. Słyszeliście, żeby Święta Rodzina się o coś kłóciła, żeby nie była jedno w jakiejś sprawie? A my się często kłócimy o rzeczy nieistotne - mówił biskup. Drugi ważny element to jest trwanie, nawet wtedy, kiedy jesteśmy rozczarowani postawą najbliższych. - U podstaw dialogu i "trwania mimo" jest miłość. Bo jak cię kocha, to chce z tobą być, nawet wtedy, gdy rozczarowujesz. Bo jak kocha, to próbuje przebaczyć, to próbuje z czegoś zrezygnować - wyliczał biskup wskazując, że przykładem takich postaw jest Święta Rodzina i zachęcając do zrobienia rodzinnego rachunku sumienia.

- Cieszmy się, że mamy rodzinę. A ci, którzy są już samotni, niech wiedzą, że w niebie, wasi bliscy są z wami, bo nie ma nic piękniejszego, jak pobożna, łagodna, wspierająca się, kochająca się rodzina - zakończył bp Janusz Mastalski.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Janusz Mastalski
  • Czym jest gniew?
  • Czy zawsze musi być toksyczny?
  • Jak sobie z nim poradzić?

Rozważania bp Janusza Mastalskiego podczas konferencji na ten temat prowadzone były w świetle słowa Bożego, psychologii i pedagogiki. Skupiały się wokół uświadomienia,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Janusz Mastalski: u podstaw dialogu i "trwania mimo" jest miłość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.