Bp Krzysztof Włodarczyk: każdy kapłan jest mostem łączącym ziemię z niebem

Bp Krzysztof Włodarczyk: każdy kapłan jest mostem łączącym ziemię z niebem
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

"Pewien święty powiedział, że każdy kapłan jest mostem łączącym ziemię z niebem” – mówił w kościele rektorskim Wniebowzięcia NMP bp Krzysztof Włodarczyk. Bydgoska świątynia „Klarysek” była miejscem modlitwy za kapłanów, a także o nowe powołania.

Przedstawiciele wspólnot, tworzący grupę modlitewną oraz mieszkańcy uczestniczyli we Mszy św., adoracji oraz uwielbieniu. – Tak bardzo potrzeba tej modlitwy, byśmy jako kapłani, byli otwarci na łaskę Jezusa, której On tak obficie nam udziela – mówił przedstawiciel gospodarzy, kapucyn, o. Zbigniew Fryska OFMCap.

Jaki powinien być ksiądz?

– Odkrywanie powołania jest szukaniem woli Bożej i uzgadnianiem z nią swojej – zauważył w homilii bp Krzysztof Włodarczyk, dodając, że duchownego powołuje Bóg, a spełnianie czynności kapłańskich i zakonnych, ma głębsze znaczenie, niż w „zwyczajnych” zawodach. – Kiedy uświadamiamy sobie, w jak wielokulturowym i duchowo zagubionym świecie dziś żyjemy, budzi się pełne niepokoju pytanie, co zrobić, by nie utracić tak cennego daru? – pytał, wskazując na obecną w mediach krytykę Kościoła, która w pewnym stopniu wpływa na brak chętnych do życia kapłańskiego, zakonnego i konsekrowanego. – Z drugiej jednak strony, jakże wielu kapłanów poświęca swoje życie dla spraw Bożych i ludzkich. Także w naszej ojczyźnie kapłani i siostry zakonne stają się dla wiernych ostoją nadziei i pocieszenia – mówił.

Według biskupa Włodarczyka każdy z nas odpowiedzialny jest za nowe, gorliwe powołania do stanu duchownego. – Każdy kapłan liczy na wsparcie modlitewne, swoistą opiekę duchową – powiedział, przypominając słowa Jana Pawła II, jakie skierował do księży z okazji Wielkiego Czwartku w 1979 roku. Papież pisał: (…) „Ostatecznie zawsze potrzebny ludziom okaże się tylko kapłan świadomy pełnego sensu swego kapłaństwa: kapłan, który głęboko wierzy, który odważnie wyznaje, który żarliwie się modli, który z całym przekonaniem naucza, który służy, który wdraża w swe życie program ośmiu błogosławieństw, który umie bezinteresownie miłować, który jest bliski wszystkim – a w szczególności potrzebującym”.

DEON.PL POLECA

Impulsem, który zapoczątkował istnienie modlitewnej grupy, był list Kongregacji ds. Duchowieństwa „Adoracja Eucharystyczna w intencji uświęcenia kapłanów oraz duchowe macierzyństwo”. – Od kilku lat, w pierwsze czwartki miesiąca, wielbimy Bogu za to, że jest, prosząc Go o nowe powołania – powiedziała dziewica konsekrowana Agnieszka Cichowicz. – Każdy kapłan to drogocenna perła, o którą trzeba dbać, właśnie poprzez modlitwę w jego intencji. Otrzymuję od kapłanów sakramenty, które jednoczą mnie z Bogiem. W zamian daję im swój czas i modlitwę. To nic innego, jak wzajemne obdarowywanie. Przychodzę wołać o Ducha Świętego, by na nowo rozpalał charyzmat ewangelizacji, zwłaszcza wśród młodych – powiedzieli Daniel Osiński, Izabela Kuczyńska i Agata Pamuła ze Wspólnoty Magnificat.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Kozłowski

W ostatnim czasie niestety coraz częściej słyszymy o różnego rodzaju grzechach Kościoła, które wywołują tu i ówdzie niemałe skandale obyczajowo-duchowe. Bardzo często atak na duchowieństwo odbieramy bardzo osobiście, jako krytykę całej wspólnoty wierzących. Zapominając, że...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Bp Krzysztof Włodarczyk: każdy kapłan jest mostem łączącym ziemię z niebem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.