Bp Napierała: komu zależy na Kościele, ten nie mówi źle o kapłanach

Bp Napierała: komu zależy na Kościele, ten nie mówi źle o kapłanach
(fot. domjozefa.tv)
domjozefa.tv / KAI / facebook.com / kk

"Pan Jezus milczał. Bo są sytuacje, gdzie trzeba milczeć dla dobra wszystkich. Dla dobra wszystkich” – dodawał hierarcha podczas święceń, na których zastępował bpa Edwarda Janiaka.

W piątek 22 maja portal Onet.pl poinformował, że biskup Janiak zamierza w sobotę udzielić święceń nowym kapłanom. "Nikt nie odsunął księdza biskupa i ma prawo do święcenia księży dla tej diecezji. Ksiądz biskup podjął taką decyzję, że święci, więc święci" - informowali dziennikarze.

Sprawa wywołała dyskusję, ponieważ w poniedziałek 18 maja, po emisji filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, przesłał zawiadomienie w sprawie biskupa kaliskiego do Nuncjatury. Z filmu wynika, że biskup kaliski lekceważył ofiary wykorzystywania seksualnego ze strony ks. Hajdasza, był opieszały w stosunku do duchownego i miał brać udział w przenosinach innego molestującego księdza z diecezji do diecezji.

Jeszcze w piątek wieczorem kaliska kuria poinformowała KAI, że bpa Janiaka zastąpi w sobotę biskup senior Stanisław Napierała.

DEON.PL POLECA

W homilii wygłoszonej podczas święceń, biskup pytał: "Któż z nas jest bez grzechu? Niech podniesie rękę, w naszej diecezji, w naszym kraju, na świecie, proszę bardzo. Wszyscy byśmy z wielkim zaciekawieniem patrzyli na tego, który mógłby powiedzieć, że jest bez grzechu. Wszyscy jesteśmy grzeszni” – mówił w duchowny. Nagranie z całych święceń jest dostępne online na stronie diecezjalnej telewizji Dom Józefa.

Po zakończeniu uroczystości biskup wygłosił osobną mowę (od 2:01:30), w której podkreślał, że nie zna nikogo, komu zależy na Kościele i mówiłby złe słowa o księżach. Sugerował młodym księżom milczenie w sytuacjach, gdy spotykają się z grzechem wśród księży.

"Ja nie spotkałem jeszcze nikogo, któremu zależy na Kościele, żeby o kapłanach mówił źle” – twierdzi biskup Napierała. "Boleje, bardzo boleje, gdy jakiemuś księdzu potknie się noga, gdy się dopuści grzechu, ale nie potępia". "Nie potępia ponieważ chce być w prawdzie, a prawda mu mówi, że on też jest grzechem dotknięty” – uzasadniał biskup senior.

"Ile nie raz cierpi z powodu grzechu! Grzech jest złem. Człowiek nieraz sięga po grzech, bo mu się wydaje, że będzie miał przyjemność, że tak będzie dobrze. Ale skoro grzech popełni, zwłaszcza grzech obłudy, a ma jeszcze trochę uczciwości w sobie, to zamilknie” – uważa biskup.

Następnie duchowny przywołał biblijną historię o Jezusie i faryzeuszach, którzy chcieli ukamienować kobietę przyłapaną na cudzołóstwie. Twierdzi, że przytoczył tę historię, aby księża potrafili odpowiadać na różne pytania, jakie ich czekają: "nie raz podstępne, bardzo obłudne, pełne hipokryzji”.

"Im nie chodziło o dobro, ale o to, żeby uderzyć w Pana Jezusa” – mówił o oskarżycielach biskup i zasugerował postawę milczenia w takich sytuacjach. "Pan Jezus milczał. Bo są sytuacje, gdzie trzeba milczeć dla dobra wszystkich. Dla dobra wszystkich” – dodawał hierarcha.

"Idźcie nie tylko w pokoju, tylko idźcie z pokojem, który daje Jezus. (…) Drodzy neoprezbiterzy będziecie silni, będziecie mocni. Diabeł nie da rady! Tylko się nie bójcie, ale nie stawiajcie na psychologię, na socjologię, na jakieś inne nauki, na media, na jakieś autorytety takich czy innych. Wy stawiajcie tylko na Jezusa, bo nikt wam nie dał powołania, tylko On” – podsumowywał biskup.

"Idźcie i nieście pokój wszystkim ludziom, a najbardziej – ale też to jest najtrudniej – tym, którzy będą przeciwko wam, to znaczy przeciwko Kościołowi, przeciwko Bogu” –  konkludował hierarcha.

Słowa biskupa Napierały skomentował na Facebooku Tomasz Terlikowski pisząc, że "warto je przeczytać bardzo uważnie”.

"Otóż one pokazują model myślenia, teologiczno-religijne usprawiedliwienie kultury milczenia, (…), ukrywania przestępstw, a także fałszywego miłosierdzia wobec sprawców i takiego wyniesienia kapłanów, które uniemożliwia ich normalne traktowanie” – twierdzi publicysta.

"Nie będzie przemiany mentalności, dopóki nie pójdziemy dalej. Ale też nie będzie prawdziwego zrozumienia, dlaczego pewne rzeczy były możliwe bez zrozumienia, że w pewnym momencie taka zła teologia była powszechna i powszechnie akceptowalna” – dodaje Terlikowski.

Całość wpisu przeczytasz poniżej:

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Bp Napierała: komu zależy na Kościele, ten nie mówi źle o kapłanach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.