Bp Śmigiel: młodzi ludzie marzą o małżeństwie i rodzinie, ale pojawiają się problemy

Bp Śmigiel: młodzi ludzie marzą o małżeństwie i rodzinie, ale pojawiają się problemy
fot. Frelichowski / YouTube
PAP / pk

22-26 czerwca w Rzymie odbędzie się X Światowe Spotkanie Rodzin pod hasłem "Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości". Jak zaznaczył przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel, będzie to okazja do umocnienia wiary oraz uczenia się z doświadczenia małżeństw, którym udało się przezwyciężyć trudności.

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie będzie uroczystym zakończeniem ogłoszonego przez papieża Roku Rodzina "Amoris laetitia".

DEON.PL POLECA




W czasie wtorkowej konferencji w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel zaznaczył, że "tak naprawdę sprawy małżeństw i rodzin są cały czas w centrum zainteresowania Kościoła".

Wyniki badań: młodzi ludzie marzą o małżeństwie i rodzinie

Zwrócił uwagę, że dla większości osób w Kościele droga do świętości prowadzi przez małżeństwo i rodzinę. Wspomniał, że wyniki badań wśród młodych pokazują, że wciąż szczytem ich pragnień jest założenie małżeństwa i posiadanie szczęśliwej rodziny. Przyznał, że "w praktyce jest już dużo gorzej, ponieważ pojawiają się różnego rodzaju problemy". Mimo to - jak zaznaczył bp Śmigiel - "trzeba spojrzeć na dobre przykłady, na tych którym udało się je przezwyciężyć". - Temu służy właśnie Światowe Spotkanie Rodzin - wyjaśnił.

DEON.PL POLECA

W czasie X Światowego Spotkania Rodzin będzie mowa m.in. o relacjach między małżonkami i kapłanami oraz ich wspólnej odpowiedzialności za budowanie Kościoła, budowanie wspólnoty małżeństw, stosunek młodych do dziadków, miejsce osób starszych w duszpasterstwie Kościoła. - Będziemy mówili także o przekazie międzypokoleniowym czy towarzyszeniu małżeństwom na różnych etapach ich życia - powiedział bp Śmigiel.

Rodzina i powołanie

Przekazał, że zostanie pojęty także temat powołania. - Będziemy mówili o tożsamości misji rodziny chrześcijańskiej, o byciu chrześcijaninem w erze cyfrowej, a także o katechumenacie małżeństw - powiedział hierarcha.

Zwrócił uwagę, że zgodnie z nauczaniem papieża Franciszka - "kondycja rodziny w dużej mierze zależy od wiary, a więc nie wystarczy tylko nauczyć rodziny pewnych umiejętności społecznych w zakresie np. komunikacji czy pokonywania kryzysów". Zaznaczył, że "najpierw trzeba wprowadzić ich w rzeczywistość wiary". - Dopiero wtedy wszystkie metody, które otrzymują, mogą pomóc im przezwyciężać wszelkie trudności - ocenił przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.

Bp Śmigiel powiedział, że czasie Światowego Spotkanie Rodzin w Rzymie będą podjęte także trudne tematy, jak zdrada, przebaczanie czy porzucenie. - Nie będzie to próba diagnozy, bo wiemy, jak wygląda kondycja małżeństw i rodzin na różnych kontynentach i w różnych krajach. Wysłuchamy natomiast świadectw ludzi, którzy przeszli przez te doświadczenia i stanęli na nogi. Będzie to dla nas wskazówka, jak sobie poradzić, bazując na wierze - wyjaśnił biskup.

Większość spotkań odbędzie się w Watykanie w auli Pawła VI.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka w tym roku spotkanie będzie się odbywać także w Kościołach lokalnych.

- W tym celu został przygotowane specjalne materiały duszpasterskie, które można wykorzystać do przygotowania podobnych spotkań z udziałem rodzin na poziomie diecezji i parafii. Zawierają one przykładowy program wydarzeń, konferencje tematyczne, propozycje celebracji liturgicznych - powiedziała Beata Choroszewska z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin.

Rodzina w "centrum troski duszpasterskiej"

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin zaproponował, żeby 22-26 czerwca br., każda diecezja w Polsce "postawiła rodzinę w centrum troski duszpasterskiej". W tego rodzaju obchody włączyły się m.in. archidiecezja krakowska, katowicka, siedlecka i toruńska.

W składzie polskiej delegacji, która weźmie udział w X Światowym Spotkaniu Rodzin w Rzymie, będą: przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz sosnowiecki bp Grzegorz Kaszak, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński z 50 przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata, wśród których będzie m.in. jedna z Ukrainy. W gronie tym będzie także dyr. Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Przemysław Drąg oraz jego następca ks. Robert Wielądek i Beata Choroszewska oraz pięć rodzin z Polski.

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie odbędzie się z rocznym opóźnieniem z powodu pandemii.

Światowe Spotkania Rodzin zainicjował święty Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem "Rodzina sercem cywilizacji miłości". Przybyło wtedy około 200 tys. osób ze 130 krajów. Poprzednie, IX spotkanie z udziałem Franciszka, odbyło się w Dublinie w Irlandii w 2018 r.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Bp Śmigiel: młodzi ludzie marzą o małżeństwie i rodzinie, ale pojawiają się problemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.