Co dalej z Kościołem w Australii? Arcybiskup Melbourne ma plan

Co dalej z Kościołem w Australii? Arcybiskup Melbourne ma plan
fot. Depositphotos
4 miesiące temu
KAI / pk

Arcybiskup Melbourne zaproponował śmiałą wizję restrukturyzacji swojej diecezji.

Jego zdaniem, nie ma sensu zamykanie kolejnych parafii, do których prawie nie uczęszczają już wierni. Lepszym pomysłem jest przekształcenie ich w kilkadziesiąt misji o charakterze ewangelizacyjnym, odpowiadających na konkretne potrzeby duszpasterskie danej społeczności. Realizacja tego planu zajmie kilka lat i - zdaniem hierarchy - daje nadzieję na stopniowe odnawianie życia religijnego w tym regionie.

Przykładowa misja będzie obejmować 3-4 dawne parafie. Księża będę mieszkać razem, a nie jak dawniej, każdy na swojej plebanii. Zdaniem ordynariusza Melbourne pozwoli to im zjednoczyć siły, efektywniej pracować i dostosować się do trudnych okoliczności w jakich znalazł się Kościół. "Tylko w ten sposób możemy podnieść się ze zgliszcz, jakie zostawiły przemiany kulturowe, pandemia oraz bolesna historia wykorzystywania seksualnego w Kościele australijskim" - powiedział abp Peter Comensoli.

Hierarcha uważa, że bez tej reformy odpływ wiernych może oznaczać koniec archidiecezji. Dlatego zorganizował już dwa spotkania konsultacyjne w sprawie planowanych zmian, w których udział wzięli zarówno duchowni, jak i wierni świeccy. Kolejne odbędą się w sierpniu i wrześniu.

Niepokój arcybiskupa budzi także coraz gwałtowniejszy spadek powołań do stanu duchownego. Ponad połowa z 224 księży pracujących w Melbourne i 28 kleryków, którzy studiują w miejscowym seminarium, to obywatele innych państw.

 

Źródło: KAI / pk

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap
27,93 zł
39,90 zł

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co dalej z Kościołem w Australii? Arcybiskup Melbourne ma plan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.