Czego dowiedzieliśmy się z "Don Stanislao"?

Czego dowiedzieliśmy się z "Don Stanislao"?
(fot. Bartosz Staszewski, http://www.staszewski.se/ (include both), CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons)
Onet.pl / TVN24 / kk

Kardynał Dziwisz miał wiedzieć o licznych zarzutach o wykorzystywanie nieletnich, które zebrano w dokumencie "Don Stanislao". Dotyczą zarówno spraw w Polsce, jak i za granicą.

W opublikowanym wczoraj reportażu Marcina Gutowskiego ujawniono oskarżenia w stosunku do byłego sekretarza Jana Pawła II. Kard. Dziwisz miał wiedzieć o sprawie Legionistów Chrystusa i ich założyciela Marciala Maciela Degollado, sprawie byłego kardynała McCarricka oskarżonego o molestowanie seksualne czy sprawach dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce. Szczególnie chodzi tu o pedofilię ks. Jana Wodniaka, ujawnioną wcześniej przez dziennikarzy Onet.pl i ks. Isakowicza-Zaleskiego, oraz o sprawę tylawską, za którą został skazany ks. Michał M.

Gutowski dotarł do ofiar molestowania ze strony duchownych, zebrał ich relacje, z których zdecydowana większość była już publicznie dostępna, oraz podkreślił rolę kardynała Dziwisza, który miał dopuścić się licznych zaniechań. Kardynał jeszcze jako sekretarz papieża Jana Pawła II miał nie dopuszczać do Ojca Świętego kontrowersyjnych informacji, niekiedy przyjmując łapówki od sprawców niegodnych czynów lub pomagając im w awansach.

 

DEON.PL POLECA

Otrzymane informacje Gutowski próbował wielokrotnie skonfrontować z kardynałem, który jednak skutecznie unikał dziennikarza. W filmie zostaje przedstawionych kilka takich prób, jak również fragmenty obszernego pisma zawierającego pytania, które do kardynała Dziwisza skierował dziennikarz. Po kolejnej próbie kardynał skontaktował się telefonicznie z Gutowskim, ale na zarzuty nie odpowiedział, zasłaniając się troską o Polskę i swoją wieloletnią służbą Ojcu Świętemu.

"Ja to przestudiowałem. Bardzo mocne. Ale tam wiele tych pytań jest dla mnie niestosownych, ponieważ nie dotykają mnie. Wiele z nich jest zupełnie do kogoś innego, nie do mnie" - twierdzi kardynał w rozmowie z Gutowskim.

"Trudno, żebym był zachwycony śledztwem, na które absolutnie nie zasługuję. Weźcie pod uwagę, że to jeżdżenie tu i tam to jest, jak ludzie mówią, polowanie na czarownice. Ośmieszacie się. Traktujcie siebie, a także i mnie poważnie" - dodawał Dziwisz.

Poważne oskarżenia kierowane w stosunku do kardynała domagają się wyjaśnienia. W poniedziałek ukazało się oświadczenie kardynała, który apeluje o powołanie niezależnej komisji, mającej odpowiedzieć na poruszane w filmie kwestie. Deklaruje gotowość współpracy z taką komisją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Czego dowiedzieliśmy się z "Don Stanislao"?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.