Papież nałożył karę na księdza pedofila z Tylawy

Papież nałożył karę na księdza pedofila z Tylawy
(fot. cathopic.com)
1 miesiąc temu
onet.pl / Gazeta Wyborcza / ml

16 lat temu ksiądz został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat za molestowanie seksualne sześciu dziewczynek.

"W 2004 roku ksiądz Michał M. został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat za molestowanie seksualne sześciu dziewczynek. Jeszcze w ubiegłym roku dziennikarze TVN24 udowodnili, że duchowny odprawiał msze oraz regularnie prowadził różaniec w Radiu Maryja" - pisze o sprawie portal Onet. 

Zgodnie z postanowieniem ksiądz nie może sprawować publicznie liturgii, a jedynie osobno. "Zgodnie z decyzją arcybiskupa Adama Szala ks. Prałat Michał M. będzie odprawiał Mszę św. prywatnie, bez ludu. Ks. Michał podporządkowuje się decyzji swojego Ordynariusza. Nasz Rodak będzie odprawiał jedną z intencji Mszy przewidzianych na poszczególne dni. Polecajmy Go w naszej modlitwie" - czytamy na stronie parafii w podkarpackim Zaborowie. 

Jednak "Gazeta Wyborcza" dotarła do informacji, że za decyzją stoi Watykan. "To decyzja Stolicy Apostolskiej, którą abp Adam Szal, metropolita przemyski, tylko przekazał wiernym" - mówi ks. Piotr Baraniewicz z kurii w Przemyślu.

"Ks. Michał M. przez 35 lat był jedynym księdzem w Tylawie, wsi niedaleko Dukli, w Beskidzie Niskim. O tym, że molestuje dziewczynki w parafii, zawiadomiła prokuraturę w 2001 roku Lucyna Krawiecka, żona greckokatolickiego księdza. Nagrała rozmowy z pokrzywdzonymi, a nagrania najpierw zawiozła do arcybiskupa przemyskiego Józefa Michalika. Ten zarzucił świadkom oszczerstwa i odesłał Krawiecką do prokuratury" - relacjonuje "Wyborcza". 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Papież nałożył karę na księdza pedofila z Tylawy
Komentarze (7)
AM
~Andrzej Mackiewicz
6 sierpnia 2020, 15:45
Dlaczego "w zawiasach" ? Czy "odsiadka" by nie pomogła w nawróceniu / podjęciu decyzji o ... pokutnym życiu oraz zadośćuczynieniu ???
KS
Konrad Schneider
8 sierpnia 2020, 08:27
Pewnie, zeby pomogla. Ale zeby do tego doszlo, to by sie musialo najpierw w Polsce dokonac trzesienie ziemi...
MM
~marian marianski
8 sierpnia 2020, 23:30
a może ta odsiadka jest zarezerwowana dla ciebie?
JK
~Jan Kowalski
6 sierpnia 2020, 10:00
Ta sprawa pokazuje cały mechanizm tuszowania pedofilii wśród księży. Jest znana od 20 lat. Ksiądz z Tylawy został oskarżony w roku 2001. Antybohaterami są ówczesny prokurator Stanisław Piotrowicz, który zamiast oskarżać bronił pedofila twierdząc ,ze 'ksiądz jest bioenergoterapeutą i po jego zabiegach 6-7 letnich dziewczynek nie bolał brzuszek'; oraz abp Michalik który pomimo wyroku skazującego przez ponad rok pozostawił pedofila jako proboszcza w Tylawie. Cały mechanizm tuszowania pedofilii w Kościele przez hierarchów i prawicowych polityków pigułce.
AM
~Andrzej Mackiewicz
6 sierpnia 2020, 15:49
Bo jest "bio-energo-TERAPEUTĄ" ?!?!? TO SIĘ NIE MIEŚCI W GŁOWIE. Chorzy (psychiczni?) ludzie ...
TS
~Tomasz Szczecinski
6 sierpnia 2020, 09:03
Abp. Michalik do dymisji! Natychmiast!!!
AW
~ania waliszko
8 sierpnia 2020, 23:40
nie ty go mianowałeś i nie ty go będziesz dymisjonował kto z was jest bez grzechu? a kto cię ustanowił jego sędzią? nie potępiajcie czy już wyjąłeś belkę ze swego oka? czy już podjąłeś pokutę za swoje grzechy?

Skomentuj artykuł

Papież nałożył karę na księdza pedofila z Tylawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.