Czy Jan Paweł II reagował na zbrodnię pedofilii w Kościele?

Czy Jan Paweł II reagował na zbrodnię pedofilii w Kościele?
(fot. depositphotos.com)
"Przewodnik Katolicki" / kk

"W ostatnim czasie pojawiło się wiele publikacji atakujących niezwykle ostro św. Jana Pawła II za jego rzekomą bierność i wręcz ukrywanie spraw pedofilii. Uważam taką opinię za jak najbardziej nieuzasadnioną" - pisze Hanna Suchocka w najnowszym "Przewodniku Katolickim".

Była ambasador Polski przy Watykanie w tekście "Jan Paweł II nie pozostawał bierny" wylicza działania, które podejmował papież na rzecz dzieci. Jednym z nich jest przystąpienie Watykanu do Konwencji ONZ o prawach dziecka w 1989, co było "wyraźnym znakiem danym światu, że Stolica Apostolska jest żywo zainteresowana tym tematem". Jan Paweł II wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia, które czyhają na dzieci i wypływają zarówno z gruntu ekonomiczno-społecznego, jak i z "niemoralnych postaw dorosłych".

DEON.PL POLECA
Znany watykanista: Kościół od zawsze tuszował pedofilię, ostatni papieże nie ustrzegli się błędów >>

Co do odpowiedzi na problem pedofilii, zdaniem Suchockiej papież nie tylko reagował na doniesienia mediów, ale "sam wychodził z inicjatywą, aby ten problem rozwiązać". Przykładem takiego działania jest list apostolski "Sacramentorum sanctitaits tutela" z 2001 roku oraz konstytucja apostolska "Pastor bonus", które zatwierdziły sądowe kompetencje Kongregacji Nauki Wiary. Dzięki tym zmianom czyny pedofilii są uważane za jedne z najcięższych przestępstw w Kościele.

DEON.PL POLECA

Zdrady Jana Pawła II to nasza codzienność >>

Kolejną inicjatywą Jana Pawła II był dokument "De delictis gravioribus" z 2001 roku, umożliwiający praktyczne egzekwowanie zmienionych przepisów prawnych oraz spotkanie z biskupami z USA bo ujawnieniu skandalu pedofilskiego w tamtejszym Kościele. "Jego działania wzmagały się wraz z poszerzającym się zakresem wiedzy na temat skali zjawiska seksualnego wykorzystywania w Kościele" - komentuje Suchocka, choć sam papież podkreślał brak "adekwatnej reakcji Kościoła na te zjawiska". Zdaniem Jana Pawła II był on spowodowany "brakiem wiedzy o naturze problemu", a niedobór wiedzy "sprawiał, że biskupi podejmowali decyzje, które w skutkach okazały się błędne" - cytuje autorka.

Kard. Dziwisz o zarzutach względem Jana Pawła II o zatajanie spraw o molestowanie >>

"Informacja o skali i rozmiarze nadużyć w Kościele trafiała do Jana Pawła II już w końcowym okresie jego pontyfikatu. Podejmował on takie działania, jakie w tym czasie był w stanie podjąć" - ocenia Suchocka.

Czy Jan Paweł II reagował na zbrodnię pedofilii w Kościele? - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Czy Jan Paweł II reagował na zbrodnię pedofilii w Kościele?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.