Dziennikarze sprzeciwiają się kardynałowi. Kontrowersje wokół raportu z Kolonii

Dziennikarze sprzeciwiają się kardynałowi. Kontrowersje wokół raportu z Kolonii
(fot. © Raimond Spekking)
3 miesiące temu
The Tablet / kk

Kardynał Rainer Woelki pokazał dziennikarzom raport ze śledztwa w sprawie krycia przestępstw seksualnych, ale zabronił publikacji na ten temat.

W 2018 roku kardynał Woelki z Kolonii zlecił przeprowadzenie śledztwa w sprawie dotychczasowej polityki diecezji w zakresie ochrony osób nieletnich i przypadków wykorzystywania seksualnego. W raporcie miały się pojawić nazwiska osób winnych zaniechań.

Raport zakończono w październiku 2020, ale kardynał nie zdecydował się na jego publikację po konsultacji z kilkoma prawnikami, którzy ostrzegali, że dokument posiada "metodologiczne niedociągnięcia". Kardynał zlecił przygotowanie drugiego dokumentu przez inną firmę. Drugi raport ma się ukazać w marcu.

4 stycznia archidiecezja zaprosiła kilku wybranych dziennikarzy na dyskusję o pierwszym raporcie. Uczestnicy mogli się z nim zapoznać, ale raport został zredagowany i wycięto z niego padające nazwiska. Dziennikarze nie mogli również robić żadnych kopii dokumentu, jak również poproszono ich o podpisanie umowy, która zobowiązywała do zachowania milczenia w sprawie treści dokumentu. Podpisanie zgody oznaczałoby, że obecni na konferencji dziennikarze nie mogliby poinformować o żadnych doniesieniach obecnych w raporcie. Cała ósemka zaproszonych dziennikarzy odmówiła składania jakichkolwiek deklaracji.

Sprzeciw dziennikarzy został odnotowany publicznie, co zaskutkowało głosami nawołującymi do dymisji kardynała Woelkiego. Sam kardynał niezależnie od śledztwa, został oskarżony o krycie księdza, który seksualnie wykorzystał sześcioletniego chłopca w latach 70. Kardynał poprosił papieża o zbadanie zarzutów skierowanych przeciwko niemu.

źródło: The Tablet / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Dziennikarze sprzeciwiają się kardynałowi. Kontrowersje wokół raportu z Kolonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.