Francja/Papież: Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca

Francja/Papież: Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca
Papież Franciszek w Marsylii - fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
PAP / pzk

Papież Franciszek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przylocie do Marsylii w piątek powiedział, że przybył do tego miasta na południu Francji, dołączając do ‘wielkich’ świętych, którzy tam pielgrzymowali. Wymienił wśród nich św. Jana Pawła II.

Podczas nabożeństwa maryjnego w bazylice Notre-Dame de la Garde z udziałem duchowieństwa papież podkreślił: „Przybywając do Marsylii dołączyłem do wielkich: świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, świętego Karola de Foucauld, świętego Jana Pawła II i wielu innych, którzy przybyli tu jako pielgrzymi, aby powierzyć się Naszej Pani z Garde”. Karol Wojtyła był w Marsylii w 1947 roku. Franciszek podkreślił, że Marsylia leży na ‘skrzyżowaniu narodów’.

Do przedstawicieli duchowieństwa apelował o to, by byli ‘narzędziami miłosierdzia’, ‘mężczyznami i kobietami współczucia’. „Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca, aby poprzez naszą łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana” – prosił Franciszek.

Wzywał: „Ktokolwiek do was podejdzie, niech nie znajdzie dystansu i osądu, lecz świadectwo pokornej radości, bardziej owocne niż jakakolwiek dostrzegalna zdolność”. „Niech zranieni życiem znajdą bezpieczną przystań w waszym spojrzeniu, otuchę w waszym uścisku, czułość w waszych dłoniach, zdolnych do otarcia łez” – zachęcał papież.

Jego zdaniem konieczne jest to, by „hojnie rozdawać przebaczenie Boga”; „zawsze, zawsze, aby przez łaskę uwolnić ludzi z okowów grzechu i uwolnić ich od blokad, wyrzutów sumienia, urazów i leków, których sami nie mogą pokonać”. „Bądźcie blisko wszystkich, zwłaszcza słabych i najuboższych i nigdy nie pozwólcie, aby tym, którzy cierpią zabrakło waszej uważnej i dyskretnej bliskości” – mówił Franciszek duchowieństwu w bazylice Notre-Dame de la Garde.

Papież przyjechał tam prosto z lotniska. W Marsylii, dokąd przybył z okazja forum dialogu Spotkań Śródziemnomorskich pozostanie do soboty wieczorem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Carlo Petrini

Książka jest zapisem trzech rozmów między Carlo Petrinim i papieżem Franciszkiem. Dyskusje prowadzone w przyjacielskiej i szczerej atmosferze są naznaczone świadomością powagi sytuacji i poszukiwaniem drogi naprawy wyniszczonego świata natury przez zachłanną działalność człowieka.

Na...

Skomentuj artykuł

Francja/Papież: Otwórzmy drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.