Hans Zollner SJ: molestujący kapłan burzy zaufanie do Kościoła i do Boga

Hans Zollner SJ: molestujący kapłan burzy zaufanie do Kościoła i do Boga
(fot. Rebecski [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons)
1 rok temu
KAI / ml

Ludzie nie chcą już słuchać deklaracji i przeprosin, chcą zobaczyć coś bardzo konkretnego. Musimy zaplanować kolejne działania - mówi jezuita.

Dla ofiar wykorzystywanie seksualne, które wydarzyło się w Kościele ma zupełnie inny wymiar. Taki kapłan nie tylko burzy zaufanie do siebie, ale także do Kościoła oraz do Boga - powiedział na antenie TVP1 o. Hans Zollner SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka na Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie. Jezuita był gościem niedzielnego programu "Między ziemią a niebem".

Ojciec Zollner, który odpowiedzialny jest za zorganizowanie szczytu dotyczącego nadużyć w Kościele, jaki odbędzie się w dniach 21-24 lutego w Watykanie, zwrócił uwagę, że spotkanie to będzie nie tylko szansą do wspólnych rozmów przedstawicieli episkopatów z całego świata, ale także okazją do wsłuchania się w głos ofiar i zaplanowania działań, które pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież.

- Ludzie nie chcą już słuchać deklaracji i przeprosin, chcą zobaczyć coś bardzo konkretnego. Musimy zaplanować kolejne działania - mówi jezuita. Zastrzega jednak, że trzy dni to za mało, by rozwiązać cały problem. - Będzie to kontynuacja podróży, która już lata temu rozpoczęła się w wielu krajach - powiedział zakonnik w rozmowie z Pauliną Guzik.

Przypomniał, że prawie wszystkie episkopaty przygotowały wytyczne do zapobiegania wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. - Przepraszamy, organizujemy liturgie pokutne, piszemy deklaracje, a wierni ciągle mówią, że Kościół nie rozumie problemu. W każdym rodzaju działalności kościelnej: społecznej, duszpasterskiej, duchowej, intelektualnej musimy zwracać uwagę na zagrożenie dzieci. To musi być zakorzenione we wszystkich naszych działaniach - powiedział o. Zollner.

Podkreślił, że Kościół katolicki powinien zrobić wszystko co w jego mocy, by pomóc osobom skrzywdzonym, aby otrzymały sprawiedliwość i aby zostały wysłuchane. - Musimy słuchać mimo, że w głosie ofiar nierzadko słychać gniew i smutek - wskazał jezuita na antenie TVP1.

Jezuita zwrócił uwagę, że bardzo często ofiary wykorzystywania seksualnego przez duchownych odchodzą od Boga i Kościoła; są wściekłe, bo nie tylko zostały skrzywdzone, ale doświadczyły też niezrozumienia i braku pomocy. - Dla ofiar wykorzystywanie seksualne, które wydarzyło się w Kościele ma zupełnie inny wymiar. Taki kapłan nie tylko burzy zaufanie do siebie, ale także ufność do Kościoła i do Boga - mówił duchowny.

- Kościół musi naprawdę uznać, że jest różnica pomiędzy tym, gdy ojciec rodziny, trener sportowy czy nauczyciel dopuszcza się molestowania a tym, gdy jakikolwiek kapłan lub inny przedstawiciel Kościoła wykorzystuje seksualnie małoletniego - stwierdził o. Zollner. Wyjaśnił, że gdy ojciec znęca się nad swoimi dziećmi, to mogą one zwrócić się z cierpieniem do Boga; natomiast gdy katem jest kapłan, reprezentant Boga na ziemi, mają poczucie, że rani ich sam Bóg. - To najstraszniejsza rzecz, jaka może przytrafić się człowiekowi - podkreślił zakonnik.

Na pytanie o to, czy Kościół wystarczająco dużo robi, by zwalczać nadużycia, o. Zollner odpowiedział, że Kościół nigdy nie jest w stanie zrobić wystarczająco dużo, ponieważ "zło zawsze będzie z nami i nie możemy wykorzenić wszystkich niewłaściwych zachowań w ludzkości". - Byłoby to bardzo niebezpieczne złudzenie, gdybyśmy uwierzyli, że dzięki środkom ochronnym można po prostu pozbyć się zła. Jednak z całą naszą wiedzą i determinacją musimy zrobić wszystko, aby nie zaszkodzić młodym ludziom. To, co musi nastąpić, to prawdziwa zmiana postawy, potrzeba prawdziwego nawrócenia serca - podkreślił jezuita w "Między ziemią a niebem".

W planowanym na 21-24 lutego bezprecedensowym spotkaniu zwierzchników Kurii Rzymskiej oraz przewodniczących episkopatów poświęconym ochronie dzieci w Kościele weźmie udział 180 osób z całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hans Zollner SJ: molestujący kapłan burzy zaufanie do Kościoła i do Boga
Komentarze (5)
MR
Maciej Roszkowski
13 lutego 2019, 10:10
Ojcze Zollner, Amerykę już odkryto.
JK
Jacek K
11 lutego 2019, 11:19
Wydeje mi się, że ksiądz podważa argumentację wielu katolików, że pedofilia księży to taki sam marginalny problem jak pedofilia nauczycieli czy trenerów...
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
11 lutego 2019, 05:57
Tymczasem w Polsce w ciągu ostatnich dni na jaw wyszły kolejne sprawy molestowania seksualnego: ksiądz Jarosław P. przez dziewięc lat molestujący ministranta czy ksiądz z Zakopanego z Chramcówek. [url=https://www.rp.pl/Kosciol/302099957-Ksiadz-z-Chramcowek-pedofilem.html]https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/ksiadz-pedofil-gwalcil-przez-lata-sad-biskupi-go-uniewinnil,908002.html [/url][url]https://www.rp.pl/Kosciol/302099957-Ksiadz-z-Chramcowek-pedofilem.html[/url] (a na deonie cisza...)
PG
p g
11 lutego 2019, 12:52
Jaka cisza? Temat jest na Deonie bez przerwy. I bardzo słusznie. Natomiast przesada mogłaby skutkować opinią, że Deon dołącza do antykoscielnej lewackiej nagonki. Umiar zawsze jest potrzebny.
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
11 lutego 2019, 05:49
Mądry choć smutny w swojej wymowie głos w sprawie molestowania seksualnego. Nikomu dziś nie chodzi o przyjmowanie kolejnych procedur i kolejne modły lecz o trwałe usunięcie zła i przestępców oraz dymisje tych, którzy tuszowali i dalej próbują tuszować przypadki molestowania seksualnego wśród duchownych. Tymczasem Kościół bierze na przetrzymanie - "duchowni molestujący dzieci kiedyś odejdą tak samo jak ci, którzy ich chronili". Ale tak to nie zadziała. Nie wyobrażalne jest, że osoba molestująca dzieci może w dalszym ciągu być duchownym i udzielać posługi duchowej - spowiadać, odprawiać msze, udzielać komunii. A tak wciąż się dzieje. Nie wyobrażalne jest, że 4 czy 5 biskupów jak w wypadku księdza Jarosława P. oskarżyło 9-letniego wówczas ministranta Mariusza o praktyki homoseksualne, w ktróre dziecko miało wciągnąć dorosłego księdza i uniewinniło sprawcę przestępstwa. Szczęście że Sąd Najwyższy skazał homoseksualnego księdza-pedofila, którego sąd biskupi uniewinnił. Jak długo molestowanie seksualne będzie tolerowane przez Kościół tak długo dyskusje będą powracać. Zarówno duchowni jak i wierni muszą mieć tego świadomość.

Skomentuj artykuł

Hans Zollner SJ: molestujący kapłan burzy zaufanie do Kościoła i do Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.