Jak popularne gadżety pomagają przełamać lęk przed spowiedzią? Duszpasterz katolickiej szkoły wpadł na wyjątkowy pomysł

Jak popularne gadżety pomagają przełamać lęk przed spowiedzią? Duszpasterz katolickiej szkoły wpadł na wyjątkowy pomysł
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
Catholic News Agency / aw

Rozwiązanie zastosowane w szkole biskupa Machebeufa na pierwszy rzut oka wydaje się dosyć niepoważne, wręcz śmieszne. Jednak pomimo jego zabawnej otoczki, wielu nastolatków ze szkoły w Denver pokochało sakrament spowiedzi. Wszystko za sprawą popularnych gadżetów, które pomagają uczniom spotkać się z Bogiem.

W katolickiej szkole w stanie Kolorado, w której uczniowie od dłuższego czasu korzystają z sakramentu spowiedzi, nie spotkamy się z zjawiskiem kolejek do konfesjonału. Stresujący czas oczekiwania zastąpiono sprytnym systemem powiadomień, stosowanym w gastronomii.

Dyrektor chwali pomysł duszpasterza. Kadra nauczycielska również

Cały proces przebiega w następujący sposób. Gdy na specjalnym "brzęczyku" gaśnie światełko, nastolatkowie udają się na wcześniej ustalone spotkanie z ojcem Mastem, u którego mogą się wyspowiadać.

- Na początku pomysł z wykorzystaniem "brzęczyków" był traktowany jako żart - mówi ojciec Mast, joannita i nauczyciel w szkole Machebeufa. - Jednakże rozwiązanie to spodobało się naszemu dyrektorowi, panu Siegelowi, który postanowił spróbować wcielić ten plan w życie - dodaje zakonnik.

DEON.PL POLECA

Nastolatkowie pobierają "brzęczyki" z samego rana, dając znać duchownemu w jakich godzinach chcieliby przystąpić do sakramentu spowiedzi. W ten sposób - bez przeszkód i opuszczania lekcji - mogą pojawić się w biurze zakonnika.

Joannita podkreśla, że: "uczniowie to najbardziej zabiegani ludzie na świecie. Ciężko im znaleźć czas i chęci na spowiedź".

Innowacyjne i wygodne rozwiązanie redukuje lęk przed spowiedzią

Dzięki temu projektowi wielu uczniów przestało bać się spowiedzi i coraz chętniej do niej przystępuje. Kolejki nie służyły głownie najmłodszym, którzy czuli presję oczekiwania i związany z nią stres. Nawet początkowo sceptycznie nastawiona kadra nauczycielska obecnie chwali pomysł.

Projekt pokazuje, że młodzi ludzie preferują innowacyjne i wygodne rozwiązania, które w tym wypadku skutecznie redukują lęk przed spowiedzią.

- Jezus przychodzi, żeby nas rozgrzeszyć, nadać naszemu życiu znaczenie i zaoferować wieczne życie - podkreśla ojciec Mast.

Źródło: Catholic News Agency / aw

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Jak popularne gadżety pomagają przełamać lęk przed spowiedzią? Duszpasterz katolickiej szkoły wpadł na wyjątkowy pomysł
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.