"Kapłan, który się nie modli, wkrótce umrze". Kard. Sarah: pierwszym zadaniem księdza jest modlitwa

"Kapłan, który się nie modli, wkrótce umrze". Kard. Sarah: pierwszym zadaniem księdza jest modlitwa
Fot. Tamara Govedarovic / Unsplash
KAI / mł

- Pierwszym zadaniem kapłanów jest modlitwa, ponieważ kapłan jest człowiekiem modlitwy: zaczyna swój dzień od liturgii czytań i kończy go kompletą. Kapłan, który się nie modli, wkrótce umrze. Kościół, który się nie modli, jest Kościołem martwym - mówił kardynał Robert Sarah podczas konferencji na temat kapłaństwa, wygłoszonej w Meksyku.

Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, odosząc się do braku powołań kapłańskich, zachęcił wiernych do modlitwy.

DEON.PL POLECA
Za mało księży? Kardynał jest innego zdania

"Nie chodzi o to, że jest nas niewielu. Chrystus wyświęcił Dwunastu dla całego świata. Ilu z nas jest dziś kapłanami? Na świecie jest blisko 400 000 księży. Jest nas zbyt wielu” - powiedział, cytując spostrzeżenie poczynione przez papieża Grzegorza Wielkiego w VII wieku. „Wielu przyjęło kapłaństwo, ale nie wykonują posługi kapłańskiej” - wyjaśnił kard. Sarah. „Zatem musimy się modlić. Prosić Pana, by posłał robotników na swoje żniwo, błagać. I pokazać, że my, księża, jesteśmy szczęśliwi, bo jeśli młodzi mężczyźni zobaczą, że jesteśmy smutni, to nikogo nie przyciągniemy. Musimy być radośni, nawet jeśli cierpimy” – stwierdził kardynał Robert Sarah.

Jak przypomniał, „wiara katolicka wyznaje, iż sakrament święceń, ustanowiony przez Chrystusa Pana, jest jeden, jest identyczny dla Kościoła powszechnego. Dla Jezusa nie ma kapłaństwa afrykańskiego, niemieckiego, amazońskiego czy europejskiego. Kapłaństwo jest wyjątkowe, jest takie samo dla całego Kościoła powszechnego”. 

Pierwszym zadaniem księdza jest modlitwa

Kard. Sarah zastanawiał się również nad „byciem księdzem” i podkreślił, że „kapłaństwo jest przeogromną tajemnicą, tak wielkim darem, że grzechem byłoby go zmarnować. To boski dar, który musi być przyjęty, zrozumiany i przeżywany, a Kościół zawsze starał się zrozumieć i wejść głębiej w prawdziwą i właściwą istotę kapłana, jako ochrzczonego człowieka, powołanego do bycia alter Christus, innym Chrystusem, a tym bardziej ipse Christus, samym Chrystusem, aby Go reprezentować, upodabniać się do Niego, być ukształtowanym i zapośredniczonym w Chrystusie poprzez święcenia kapłańskie” - wyjaśnił.

Zdaniem duchownego „kapłan jest człowiekiem Bożym, który dniem i nocą przebywa w obecności Boga, aby Go uwielbiać i adorować. Kapłan jest człowiekiem zanurzonym w ofierze, aby przedłużyć ofiarę Chrystusa za zbawienie świata”. Przypomniał też, że pierwszym zadaniem kapłanów jest modlitwa, ponieważ kapłan jest człowiekiem modlitwy: zaczyna swój dzień od liturgii czytań i kończy go kompletą. „Kapłan, który się nie modli, wkrótce umrze. Kościół, który się nie modli, jest Kościołem martwym” - przestrzegł.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

"Kapłan, który się nie modli, wkrótce umrze". Kard. Sarah: pierwszym zadaniem księdza jest modlitwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.