Kard. Nycz: w tym roku pielgrzymi prowadzeni są przez prymasa Wyszyńskiego

Kard. Nycz: w tym roku pielgrzymi prowadzeni są przez prymasa Wyszyńskiego
(Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
PAP/dm

W tym roku w sposób szczególny pielgrzymi prowadzeni są przez prymasa Wyszyńskiego. Potraktujcie ten czas jako duchowe przygotowanie do jego beatyfikacji - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. na rozpoczęcie 41. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej.

W tym roku pielgrzymka będzie szła w dwóch legionach, które wyruszą z dwóch lokalizacji: mszę św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu odprawił dla pątników z grupy pierwszej kard. Nycz. Mszę dla drugiej grupy pątników odprawił w kościele seminaryjnym biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

W homilii kard. Nycz zaznaczył, że podczas pielgrzymki uczestnicy mają stawiać sobie pytanie: „za kogo uważam Jezusa?”.

- Trzeba sobie także tę Ewangelię i to pytanie odnieść do naszego pielgrzymowania. Nie tylko w tym aspekcie, że dobrze, że idziecie do Częstochowy, dobrze, że w gwarze tego świata znaleźliście kilka dni czasu, kiedy to pytanie będziecie sobie stawiać - podkreślił.

Według kard. Nycza, w tym roku w sposób szczególny pielgrzymi prowadzeni są przez prymasa kard. Wyszyńskiego. Przypomniał motto jego życia: „Soli Deo per Mariam” (Jedynemu Bogu przez Maryję - łac.).

- To było jego hasło życia i to była jego mariologia, która prowadziła zawsze do Jezusa Chrystusa. To jest największe pragnienie Matki Najświętszej, żebyśmy szli do Jej Syna. Dlatego idąc do Częstochowy, idąc do Matki Bożej Jasnogórskiej, zawsze trzeba o tym pamiętać, że przez Nią i z Nią, idziemy do Jej Syna Jezusa Chrystusa, idziemy od Pana Boga, żeby Go nie daj Boże w swoim życiu nie zgubić - powiedział.

Zaapelował, by pielgrzymi potraktowali ten czas jako duchowe przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, „wielkiego czciciela Matki Najświętszej”, która odbędzie się 12 września w Warszawie.

- Razem z nim, nieprzypadkowo, ale w wielkim związku duchowym, będzie beatyfikowana Matka Elżbieta Różą Czacka. Ta sama niewidoma, która na początku XX w., w latach 20-tych, straciwszy wzrok, nie załamała się, ale zdobywszy doświadczenie jeżdżąc po całej Europie, założyła pierwsze środowisko opieki nad ociemniałymi - przypomniał.

Jednocześnie zastrzegł, że matka Czacka nie stworzyła miejsca, gdzie niewidomym udzielano pomocy charytatywnej, zapewniającej jedzenie i dach nad głową, ale stworzyła miejsce, gdzie niewidomi mogli się kształcić, aby „stanęli w życiu na nogi i byli - tak jak ci, którzy widzą - światu potrzebni”.

- Różą Czacka dla tego dzieła zakłada Towarzystwo, zakłada zakon Sióstr (Służebnic - PAP) Krzyża i dla tego dzieła tworzy środowisko intelektualne przedwojennej i powojennej Polski, z którego wyrosło wielu wspaniałych ludzi, i poszli w świat i w Polskę - wyjaśnił.

Jak podkreślił metropolita warszawski, prymas Wyszyński „patrzył na to, w tym uczestniczył, był bliski jej duchowości, spotykał się z nią”. - Myślę, że ta duchowość podobna ubogacała ich nawzajem i dzięki temu 12 września razem będą beatyfikowani i za tę beatyfikację dziękujmy - zaapelował.

Przypomniał, że w ubiegłym roku, ze względu na pandemię, pielgrzymka się nie odbyła. - Jesteście dzisiaj na szlaku pielgrzymim, żeby przeżyć to doświadczenie dziesiątków lat, kiedy ta pielgrzymka - w kontekście wydarzeń i kultury polskiej - się zrodziła - stwierdził.

Kard. Nycz przypomniał, że WAPM wywodzi się z Pielgrzymki Warszawskiej, która podzieliła się na wiele pielgrzymek. - Bogu dzięki, że trwa i ta pielgrzymka-matka, i te pielgrzymki, które pozwalają temu człowiekowi młodemu, studentowi, ale także człowiekowi dorosłemu, przez całe życie stawiać sobie to pytanie, które stawiał apostołom Jezus w dzisiejszej Ewangelii - podkreślił.

Podczas mszy św. kard. Nycz poświęcił ołtarz polowy z wbudowanymi w niego relikwiami św. Klaudiusza, męczennika z IV w.

Hasłem tegorocznej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej jest: „Obyś na nowo rozpalił charyzmat”. Według informacji organizatorów z Warszawy wyruszyło blisko 1200 pielgrzymów. Na Jasną Górę pielgrzymka dotrze 14 sierpnia.

Młodzież akademicka archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Po drodze do Częstochowy pątnicy odwiedzą liczne sanktuaria, m.in.: Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach czy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Trasa pielgrzymki wynosi ok. 300 km. i wymaga przejścia codziennie ok. 35-40 km w 5-6 etapach bez względu na warunki pogodowe. W tym roku pielgrzymi nocować będą wyłącznie w namiotach.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz: w tym roku pielgrzymi prowadzeni są przez prymasa Wyszyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.