Katoliccy tradycjonaliści ukradli i zniszczyli rzeźby w Watykanie

Katoliccy tradycjonaliści ukradli i zniszczyli rzeźby w Watykanie
(fot. Michael Del Bufalo / youtube.com)
8 miesięcy temu
Reuters / CNA / CruxNow / The Telegraph

Złodzieje opublikowali bulwersujące nagranie w mediach społecznościowych. Mężczyźni uznali pochodzące z Amazonii figury za pogańskie idole i utopili je w Tybrze.

Rzeźby przedstawiające klęczącą Indiankę w ciąży znajdowały się w Kościele Santa Maria in Transpotina niedaleko Watykanu. Trafiły tam w trakcie trwającego Synodu dla Amazonii. Taka sama rzeźba towarzyszyła rozpoczęciu Synodu. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że to przedstawienie Matki Bożej, inni podkreślają jej macierzyńską symbolikę.

Konserwatyści byli oburzeni powyższym wizerunkiem ponieważ twierdzą, że reprezentuje on nie Maryję, a pogańskie bóstwo Pachamama – Matkę Ziemię. Na upublicznionym nagraniu widzimy niezidentyfikowanego mężczyznę, który wchodzi do kaplicy bocznej i zabiera z niej figurę. Następnie dwóch ludzi wychodzi z Kościoła i niesie rzeźby nad Tybr, do którego zrzuca je z mostu Sant’Angelo.

Po kilku godzinach opublikowano drugie wideo w lepszej jakości, które dokładniej przedstawia całe zajście z udziałem złodziei. Zostało ono opatrzone podpisem, który wyjaśnia zamiary uczestników bulwersującej kradzieży. Złodzieje motywują swoje działanie twierdzeniem, że wierni Kościoła zostali „zaatakowani przez innych członów własnego Kościoła. Nie akceptujemy tego! Nie możemy dłużej milczeć! TERAZ zaczynamy działać!”.

Amerykański portal LifeSite News, który upublicznił nagranie, już wcześniej zachęcał do podpisywania petycji za usunięciem rzeźb z kościoła. Wideo udostępniła również konserwatywna telewizja EWTN News, która znana jest z promowania działań skierowanych przeciwko papieżowi Franciszkowi. Wsparcia złodziejom udzielają również środowiska skupione wokół ultrakonserwatywnych serwisów OnePeterFive oraz Church Militant.

We wtorek do czynu przyznał się Davide Fabbri z Forli, samozwańczy egzorcysta znany jako Padre David, Dawniej należał do faszystowskiej Forza Nuova, obecnie działa w skrajnie prawicowej Milicji Św. Michała Archanioła. W zeszłym roku został skazany w Rimini za „propagowanie faszyzmu”. Nie wiadomo jednak czy wyznanie mężczyzny można traktować poważnie, bo za akcją stało kilka osób.

Do przeciwników synodu dołączyła między innymi grupa wiernych z Teksasu, którzy 21 października protestowali przed kościołem, w którym doszło do kradzieży. Mieli ze sobą transparenty po angielsku, włosku i łacinie, głoszące, że synod jest „heretycki”. Ostrzeżenie przed synodem miał dać sam Pan Jezus i Maryja, która objawiła się w Argyle. Objawienia w Arygle są jednak nie uznane przez Kościół, a biskup diecezji Fort Worth, na terenie której mają mieć miejsce, w sierpniu tego roku zdecydowanie przed nimi przestrzegał. Kultyści z Teksasu twierdzą jednak, że to szatan stara się o zdyskredytowanie wizji.

Kradzież i profanację rzeźby skomentował w poniedziałek Paolo Ruffini, rzecznik prasowy Watykanu, mówiąc, że to „głupi wybryk”. Ruffini podkreślił także, że takie zachowanie sprzeciwia się duchowi dialogu. „Nie mam nic więcej do dodania prócz podkreślenia, że to kradzież. To samo mówi za siebie” – odpowiadał rzecznik na pytania dziennikarzy. Dołaczył do niego Andrea Tornielli, szef mediów watykańskich, mówiąc, że to „przykre wydarzenie”.

„W imię tradycji i doktryny z pogardą wyrzucono symbole macierzyństwa oraz świętości życia. To tradycyjne znaki, które ukazują związek ludności tubylczej z Matką Ziemią” – mówił włoski dziennikarz.

„Wyrażamy głęboki żal i dodajemy, że w ostatnich dniach padliśmy ofiarą aktów przemocy, która charakteryzuje się religijną nietolerancją, rasizmem i zachowania opresyjnymi w stosunku do ludności tubylczej. To sprzeciw wobec budowy nowych dróg dla odnowy Kościoła” – napisali w oświadczeniu przedstawiciele Panamazońskiej Sieci Kościelnej (REPAM), którzy wraz z władzami Watykanu skontaktowali się już z policją i rozpoczęto śledztwo w sprawie kradzieży.

[Komentarz Karola Kleczki]

W moim rodzinnym domu na wyróżnionym miejscu stoi pewna figurka. Jest wykonana z hebanu i przedstawia mamę niosącą na plecach dziecko w chuście. Pochodzi z Kamerunu, gdzie przez wiele lat misjonarzem był kuzyn mojego taty. Od dziecka pamiętam, że funkcjonowała jako "Matka Boża z Afryki", bo podobno przedstawia wizerunek, z jakim wiążą Maryję nasi bracia, którzy tam mieszkają. Podobną rzeźbą jest ta, która towarzyszy trwającemu Synodowi. To też matka - dla niektórych Matka Boża, dla innych istotny symbol ich kultury.

Właśnie dlatego brakuje mi słów, by podkreślić jak bardzo bezczelne, podłe i rasistowskie było zachowanie złodziei, którzy utopili ją w rzece. Jeśli ich gest był profanacją świętego wizerunku, to dodatkowo grzeszy ikonoklazmem, będącym pluciem na Wcielenie Boga. Jeśli figurka nie przedstawia Maryi, a tradycyjne, ludowe przywiązanie do Ziemi będącej matką każdego człowieka, to ich zachowanie wiąże się z innym grzechem - z pychą, która każe wyżej stawiać moją kulturę od czyjejś. A jeśli nawet nie pychą, to przynajmniej głupotą. Nie byłbym zaskoczony gdyby złodzieje myśleli, że Maryja była niebieskooką blondynką, skoro tak przedstawiają ją zachodnioeuropejskie wzorce sztuki sakralnej.

Jedną z najwspanialszych rzeczy w katolicyzmie jest jego powszechność, która przejawia się choćby w tym jak dobrze nasza wiara potrafi się inkulturować. Potrafi wziąć w swój zakres wszystko - każdą tradycję i każdą lokalność, by wynieść ją do poziomu czegoś uniwersalnego. Mieści w sobie wiele wrażliwości - i tradycyjnych, i postępowych; ludowych i ponadnarodowych. Traktowanie Wcielenia na poważnie właśnie do tego skłania - by w ludzkiej działalności widzieć działanie Boże. Jezus nie przyszedł tylko do Żydów, choć wcielił się w żydowskiego mężczyznę. Przyszedł do wszystkich i we wszystkich kulturach może równie się przejawiać. Nie zna obcego idiomu, bo i po co ma znać? Czy robimy wyrzut sztuce średniowiecznej lub renesansowej, że przedstawiała go jako jasnowłosego młodzieńca o białej skórze? To byłby idiotyzm, choć Jezus przecież tak nie wyglądał.

Powszechność przejawia się w szacunku dla inności i w próbie zrozumienia. Tymczasem w poniedziałek w Rzymie miał miejsce akt wręcz przeciwny - pokazanie środkowego palca tym, którzy są inni od formatu bliskiego turbokonserwatywnej religijności. Oto prawdziwa profanacja, bo topiąc posążki w rzece, ogranicza się zasięg głosu Bożego, który przez nie także ma coś do powiedzenia. To też gest okrutnej przemocy, a na przemoc nie może być miejsca w Kościele. Używając takich środków, złodzieje posążków sami się poza Kościołem postawili i po raz kolejny pokazali, że najwięksi wrogowie jedności Kościoła kryją się w samym jego środku.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym". Prowadzi bloga Notes publiczny

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gian Franco Svidercoschi
17,94 zł
29,90 zł

Kościół. Świętość i grzech. Nadzwyczajne dobro i odwieczne zło.

Od starożytności chrześcijaństwo zmaga się z dwoma demonami: klerykalizmem i pedofilią. Ten piekielny związek, który wyrządził wiele krzywd, został rozbity całkiem niedawno. A towarzyszyło temu wielkie...

Skomentuj artykuł

Katoliccy tradycjonaliści ukradli i zniszczyli rzeźby w Watykanie
Komentarze (36)
PB
~Paweł Bień
3 stycznia 2020, 11:05
Z artykułu wnioskuję, że teraz na środku kościoła możemy ustawić posąg światowida jako przejaw naszej słowiańskiej kultury, dookoła ustawić ławki i modlić się do niego tłumacząc, że to tylko inne przedstawienie Boga. Tłumaczenie , że mogło to być przedstawienie Maryi mogłoby być uzasadnione gdyby to powiedział jasno Papież Franciszek, ale tak nie było i wszyscy wiedzą, iż figurki te przedstawiały pogańskie bóstwo ziemi a wszystkie bóstwa tego świata pochodzą od diabła i choćby miały najpiękniejsze przesłania są tylko po to aby odciągnąć człowieka od Boga w Trójcy Jedynego. Zatem zadaniem Chrześcijan jest pokazanie błądzącym poganom naszego Pana, a nie bluźniercze mówienie, że w zasadzie ich bóstwo i nasz Pan Bóg to w istocie to samo.
PC
~Pedro Crash
27 listopada 2019, 19:33
Deon się sprzedał. Nie wiem, kto kieruje tym portalem, ale kłamstwa, jakoby figurka nie przedstawiała bóstwa pogańskiego oraz nazywanie ludzi Chrystusa złodziejami to istna podłość.
WD
~Wojtek Dunaszewski
14 listopada 2019, 12:29
https://www.youtube.com/watch?v=mfhcXzRGwlE
PK
~Paweł Kajtek
13 listopada 2019, 12:33
Nie zgadzam się z panem redaktorem. Faktem jest, że idolom oddawano cześć w ogrodach watykańskich, ergo to nie jest przedstawienie Matki Boskiej. Tyle w temacie.
DP
Dariusz Pachucy
10 listopada 2019, 01:19
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" panie redaktorze. Proszę o modlitwę za pana redaktora bo się pogubił pisząc takiego paszkwila. A portal deon.pl odwiedzam po raz ostatni że pojawiają się tak lewackie artykuły.
PK
Piotr Krawiec
27 października 2019, 20:42
Redaktorze Kleczka, mam nadzieję że bedzie Pan miał cywilną odwagę żeby odpowiedzieć na pytanie. Czy właściwie jest oddawanie czci pogańskiej, inkaskiej czy jakieś tam pseudo bogini Pachamamie w katolickiej świątyni i odwracanie się tyłem do Najswietszego Sakramentu? https://www.pch24.pl/figurka-pachamamy-czczona-w-jednym-z-kosciolow-w-rzymie--otoczono-ja-swiecami-bpgnp,71747,i.html
religijny frustrat
religijny frustrat
27 października 2019, 00:56
Niech za komentarz wystarczy list otwarty abp Schneidera: https://www.m.pch24.pl/mocny-list-biskupa-schneidera-o-pachamamie-w-watykanie,71739,i.html
PK
Piotr Krawiec
27 października 2019, 00:18
Mam nadzieję, że w momencie kiedy na marszach LGBT, chyba w Gdańsku, była profanowana w skrajnie ohydny sposób ( przedstawiana jako kobieca wagina w kolorach tęczy ),monstrancja z Najświętszym Sakramentem, i ktoś by Pana o to zapytał, to nie byłby Pan w stanie powiedzieć że to Pana nie dotyka.
PK
Piotr Krawiec
27 października 2019, 00:17
Swoją drogą to ciekawe.... Broni Pan bytności pogańskich idoli w kościele gdzie jedynym i wyłącznym obiektem kultu powinien być Najświętszy Sakrament i to jemu powinna być oddawana cześć. Jeździ Pan do USA, żeby robić wywiady z biskupem, który nie ma nic przeciwko homoseksualizmowi, a wręcz można odnieść wrażenie że go chwali Sam Pan niejednokrotnie broni homoseksualizmu i ideologi LGBT na łamach Deonu i to w formie niebezpiecznie bliskiej wypowiedziom Pana Jamesa Martina SJ. A jak ktoś w obrzydliwy, obślizgły i ohydny sposób profanuje świętą dla wielu osób ikonę Matki Boskiej Częstochowskiej, to pisze Pan że to Pana nie dotyka? O co kaman? Celowo poruszam akurat tu te wszystkie wątki bo trochę nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić Pana pojęcie katolicyzmu, wiary, etc.
PK
Piotr Krawiec
27 października 2019, 00:00
https://www.pch24.pl/krystian-kratiuk-z-rzymu--dlaczego-deon-pl-myli-sie-w-sprawie-pachamamy-,71684,i.html?fbclid=IwAR3UADowl8ItErjpt_JYaS_xyQ4C6z-nHMuXOJ035tmDoWzq_pcP8feBzfw Zamierzam się już od dłuższego czasu żeby Panu , redaktorze Kleczka, odpowiedzieć, w dłuższej formie niż komentarz w artykule. Jak znajdę czas, to to zrobię chociaż i tak nie zada Pan pewnie sobie trudu żeby go przeczytać. W powyższym artykule dobrze już Panu odpowiedział redaktor Kratiuk. Niestety, jak już ktoś wspomniał w komentarzach poniżej, do śmieci może Pan wyrzucić lewacko-pokrętne tłumaczenia czym to nie były owe osławione figurki. Już nawet Papież Franciszek przyznał otwarcie, ze to figurki Pachamamy, więc już z tym raczej red. zacnego Deonu nie powinien dyskutować. Inaczej wyszło by chyba na to , że podważa Pan słowa Papieża redaktorze Kleczka...;)
JM
~Józef Mąka
26 października 2019, 15:51
Figurki przedstawiały Pachamamę i były wyłożone przy ołtarzu na którym sprawowana jest Eucharystia. Dziwię się, że przetrwały tak długo, świadczy to o cierpliwości wiernych. Panie redaktorze pierwsze przykazanie z dekalogu się kłania. Szacunek do wierzeń niekatolików a bezczeszczenie katolickiej świątyni jakimiś bożkami to dwie różne sprawy.
JL
Jerzy Liwski
26 października 2019, 09:43
No i sam papież przyznał, że te figurki to wyobrażenia Pachamamy...
GK
~Grzegorz Król
25 października 2019, 21:11
Czy red. Kleczka uważa siebie za katolika? Bo jeśli tak, to może powinien uzupełnić wiedzę na temat nauki Kościoła, która sięga jakieś 2 tys. lat wstecz od obecnego pontyfikatu. Czy Pierwsze Przykazanie coś red. Kleczce mówi? Bo to właśnie nakazał nam sam Bóg. Ale rozumiem, że bergogliański "kościół o amazońskiej twarzy", w którym papież bierze udział w pogańskich gusłach, jest dla red. Kleczki bardziej wiążący od Słowa Bożego. Tylko powinszować...
PL
~Piotr Lewiński
25 października 2019, 19:38
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
25 października 2019, 18:24
" Kościele niezbędna jest prawdziwa reforma, która musi na nowo w samym środku postawić Krzyż." kard. R. Sarah.
CS
~Co się dzieje
25 października 2019, 18:00
Matka ziemia i ojciec księżyc. Litosci! Jan Paweł II spotykał się z innymi kulturami, wkładał piuropusze i inne gadżety ale zawsze mówił o Chrystusie a nie jakiejs matce ziemi. Zdaje sie ze na Watykanie mają nowe bóstwo. A Pan Redaktor w kogo czy moze co wierzy ? Ten portal juz dawno przestał być katolicki
JW
~Jarosław Wyszyński
25 października 2019, 21:57
niestety za Jana Pawła doszło do podobnych incydentów w Asyżu
PP
~Piotr Polski
25 października 2019, 17:12
Aż strach pomyśleć, co tacy ultrasi zrobiliby z M.B. Gidelską.
MB
~Mirek Babocha
25 października 2019, 16:56
Coś większość komentujących nie zgadza się z panem redaktorem :). Pewnie tym gorzej dla komentujących :). Prosty lud nie rozumie konieczności zmian.
MK
~Mariusz Kuźniar
25 października 2019, 16:13
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg...Wj 20:4
ZJ
~Zbigniew Janicki
25 października 2019, 12:39
Co za bzdury wypisuje autor artykułu. Jak można w figurce Pachamamy, będącej pogańskim bóstwem widzieć Matkę Bożą, już nie mówiąc o tym, że włoscy narodowcy to faszyści. To pewnie jakiś lewak pisał. Zresztą widzę tam więcej lewaków.
LT
~Lech Twardowski
25 października 2019, 09:10
Rozumiem, że złotego cielca kazał zniszczyć pewien nietolerancyjny wandal, a bałwochwalstwu przeciwstawiają się tylko rasiści. Co u licha robią w kościele figurki nagich kobiet, które a. Nie są wyobrażeniem Maryi b.Nie są wyobrażeniem pogańskiego bóstwa c.Nie wiadomo czym są d.Zostają do niego uroczyście wprowadzone przez księży. Gimnastykujcie się dalej, katolicy otwarci, za chwilę sami już nie będziecie wiedzieć w kogo i w co wierzycie.
JW
~Jarosław Wyszyński
25 października 2019, 08:45
"izraelicki ultraradykał zniszczył rzeźbę cielca wykonaną ze złota"
JL
Jerzy Liwski
25 października 2019, 09:53
Biedak nie rozumiał, w przeciwieństwie do Redaktora Deonu, że przez tego cielca Bóg też chciał coś powiedzieć Izraelitom.
JW
~Jarosław Wyszyński
25 października 2019, 10:12
to zachowanie sprzeciwiało się duchowi dialogu, pozostał wrogi wobec odmiennej wrażliwości pobratymców, pokazał środkowy palec tym, którzy są inni od formatu bliskiego turbokonserwatywnej religijności. no i okazał głupotę - za to złoto można było nakarmić później głodujących Izraelitów.
KF
~Katarzyna Filarska
24 października 2019, 19:38
Dla mnie ci " złodzieje" to bohaterzy.
JB
~Jan Bober
24 października 2019, 12:25
Panie Jerzy, proszę przemysleć co Pana tak irytuje naprawdę w tekscie i jaka jest przyczyna Pańskiego lęku, która każe atakować i oceniać autora. Jan Bober
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 13:30
Ta psychoanaliza to darmowa, czy mam gdzieś, jakaś kwotę wpłacić?
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 10:47
Poza tym czytając artykuł Pana Redaktora można się sporo nauczyć o manipulacji. Redaktor pisze, że nie wiemy kto wyniósł rzeźby z kościoła ale już tytuł trąbi "Katoliccy tradycjonaliści". Kawałek niżej Redaktor pisze, że portal LifeSiteNews udostępnił ten film, potem redaktor pisze, że ten film udostępniła telewizja EWTN, a potem Redaktor pisze "Wsparcia złodziejom udzielają również ". "Również", czyli ci wcześniej wymienieni też i to ma zapaść w umysł. Jak jednak tego wsparcia udzielają redaktor nie pisze. Kolejna manipulacja, gdy redaktor pisze o konsekwencji tego czynu. I zastanawia się co, gdy figura przedstawia Maryję i co, gdy figura przedstawia przywiązanie do ziemi. Nie zastanawia się jednak, nic o tym nawet nie wspomni, co, gdy te figury przedstawiają boginię Pachamamę - a takie rozumienie leży u podłoża czynu, o którym artykuł mówi.
SM
Sylwester Mrozik
24 października 2019, 10:34
Żałośni ignoranci. W dawnych czasach Kościół nieraz korzystał z motywów pozachrześcijańskich w sztuce i świat się nie zawalił. W katakumbach można znaleźć malowidło Jezusa ukazanego jako Orfeusz. W kościele Sant' Agostino w Rzymie jest rzeźba Maryi z dzieciątkiem Jezus, która wg legendy kiedyś przedstawiała Agrypinę z synem Neronem. Katoliccy zakonnicy opiekowali się od XII w. pogańskimi kolumnami Trajana i Marka Aureliusza. 25 grudnia - Boże Narodzenie to kiedyś Sol Invictus - święto Słońca Niezwyciężonego. Dać władzę takim katolickim świrom to raz dwa poniszczą wszystko co nie wyda się im dostatecznie katolickie.
GG
~Gość Gość
29 grudnia 2019, 00:21
Korzystanie z zastanych motywów kulturowych to nie to samo, co oddawanie czci pogańskiemu bożkowi. A wyzywanie innych od ignorantów nie jest argumentem w dyskusji.
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 10:05
Redaktor pisze:"dodatkowo grzeszy ikonoklazmem, będącym pluciem na Wcielenie Boga." Jak rozumiem, naszym braciom protestantom też to Redaktor mówi, że odrzucając obrazy plują na Wcielenie Boga. Tak konserwatywny (a raczej turbokonserwatywny)redaktor w Deonie? Ho Ho...
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 09:57
Pan Redaktor gromi pychę, a potem:"Nie byłbym zaskoczony gdyby złodzieje myśleli, że Maryja była niebieskooką blondynką" - czyli Pan jest mądry, o oni głupi - to jest pycha Panie Redaktorze. Poza tym, czy Pan Redaktor jest przeciwny papieżowi Franciszkowi który w jednej homilii powiedział "Kim ja jestem, abym mógł osądzać innych? " Czy Pan redaktor nie zgadza się z Franciszkiem?
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 09:40
Pan Redaktor pisze:"Traktowanie Wcielenia na poważnie właśnie do tego skłania - by w każdym przejawie ludzkiej działalności widzieć działanie Boże". No i tu znowu nauki Pana Redaktora a nie Kościoła. "W każdym przejawie"? Czyli zabójstwa, kradzieży, niszczenie środowiska etc to też działanie Boże?
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 09:36
Pan Redaktor Kleczka pisząc o inkulturacji :"Potrafi wziąć w swój zakres wszystko - każdą tradycję i każdą lokalność". To nie jest Panie Redaktorze rozumienie inkulturacji zgodne z nauką Kościoła. Zalecam poczytanie, co na temat inkulturacji podają dokumenty Kościoła.
JL
Jerzy Liwski
24 października 2019, 09:22
Szef mediów watykańskich: "ukazują związek ludności tubylczej z Matką Ziemią". Od kiedy to w katolickim religijnym języku istnieje "Matka Ziemia"? A za nim Pan redaktor Kleczka:"Ziemi będącej matką każdego człowiek". Może mi Pan redaktor wskazać jakieś miejsce w katechiźmie lub jakimś kościelnym nauczaniu sformułowanie, że Ziemia jest matką każdego człowieka?

Skomentuj artykuł

Katoliccy tradycjonaliści ukradli i zniszczyli rzeźby w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.