Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?

Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?
(fot. Kenneth Allen / Ballyclare, County Antrim)
CNA / kk

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca w Ballyclare niedaleko Belfastu został oblany białą farbą. Policja aresztowała podejrzanego 26-latka znanego z kryminalnej przeszłości. Miała mu pomagać 35-letnia kobieta.

Sytuacja miała miejsce w wielkanocny poranek.

"To odrażający, bezsensowny akt, który miał na celu wyłącznie spowodować ból i niepokój u katolików z Ballyclare. Wielkanocna Niedziela to wyjątkowa data w kalendarzu chrześcijan, dlatego zobaczenie zniszczenia kościoła jest szczególnie nieakceptowalne dla społeczności wiernych" mówiła w Irish News Noreen McClelland, lokalna polityczka.

Przeciwko aktowi wandalizmu wypowiedzieli się również inni politycy. "Każde miejsce kultu powinno być wolne od ataków i nie powinno się ich obawiać" powiedzieli przedstawiciele protestanckich unionistów.

Sri Lanka / Policja: było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano >>

W Irlandii Północnej od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku trwał konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością walczącą o zjednoczenie Irlandii.

Sytuacja w Irlandii Północnej jest niestabilna od początku roku. Przyczynia się do tego rosnąca niepewność dotyczącą przyszłości procesu pokojowego po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit może doprowadzić np. do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a pozostającą we Wspólnocie Republiką Irlandii.

Biskup irlandzkiego Derry: przemoc niczego nie rozwiązuje >>

Niedawno uległa zaostrzeniu po zamieszkach, mających miejsce w Londonderry (Derry), gdzie zabito 29-letnią dziennikarkę Lyrę McKee. McKee została zastrzelona podczas ostrych zamieszek w Wielki Czwartek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ
27,93 zł
39,90 zł

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.