Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?
Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca w Ballyclare niedaleko Belfastu został oblany białą farbą. Policja aresztowała podejrzanego 26-latka znanego z kryminalnej przeszłości. Miała mu pomagać 35-letnia kobieta.
Sytuacja miała miejsce w wielkanocny poranek.
"To odrażający, bezsensowny akt, który miał na celu wyłącznie spowodować ból i niepokój u katolików z Ballyclare. Wielkanocna Niedziela to wyjątkowa data w kalendarzu chrześcijan, dlatego zobaczenie zniszczenia kościoła jest szczególnie nieakceptowalne dla społeczności wiernych" mówiła w Irish News Noreen McClelland, lokalna polityczka.
Przeciwko aktowi wandalizmu wypowiedzieli się również inni politycy. "Każde miejsce kultu powinno być wolne od ataków i nie powinno się ich obawiać" powiedzieli przedstawiciele protestanckich unionistów.
Sri Lanka / Policja: było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano >>
W Irlandii Północnej od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku trwał konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością walczącą o zjednoczenie Irlandii.
Sytuacja w Irlandii Północnej jest niestabilna od początku roku. Przyczynia się do tego rosnąca niepewność dotyczącą przyszłości procesu pokojowego po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit może doprowadzić np. do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a pozostającą we Wspólnocie Republiką Irlandii.
Biskup irlandzkiego Derry: przemoc niczego nie rozwiązuje >>
Niedawno uległa zaostrzeniu po zamieszkach, mających miejsce w Londonderry (Derry), gdzie zabito 29-letnią dziennikarkę Lyrę McKee. McKee została zastrzelona podczas ostrych zamieszek w Wielki Czwartek.
Skomentuj artykuł