Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?

Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?
(fot. Kenneth Allen / Ballyclare, County Antrim)
1 rok temu
CNA / kk

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca w Ballyclare niedaleko Belfastu został oblany białą farbą. Policja aresztowała podejrzanego 26-latka znanego z kryminalnej przeszłości. Miała mu pomagać 35-letnia kobieta.

Sytuacja miała miejsce w wielkanocny poranek.

"To odrażający, bezsensowny akt, który miał na celu wyłącznie spowodować ból i niepokój u katolików z Ballyclare. Wielkanocna Niedziela to wyjątkowa data w kalendarzu chrześcijan, dlatego zobaczenie zniszczenia kościoła jest szczególnie nieakceptowalne dla społeczności wiernych" mówiła w Irish News Noreen McClelland, lokalna polityczka.

Przeciwko aktowi wandalizmu wypowiedzieli się również inni politycy. "Każde miejsce kultu powinno być wolne od ataków i nie powinno się ich obawiać" powiedzieli przedstawiciele protestanckich unionistów.

Sri Lanka / Policja: było dziewięciu zamachowców. Większość zidentyfikowano >>

W Irlandii Północnej od końca lat 60. XX wieku do 1998 roku trwał konflikt między protestancką większością, chcącą pozostania pod zwierzchnictwem Londynu, a katolicką mniejszością walczącą o zjednoczenie Irlandii.

Sytuacja w Irlandii Północnej jest niestabilna od początku roku. Przyczynia się do tego rosnąca niepewność dotyczącą przyszłości procesu pokojowego po decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Brexit może doprowadzić np. do powrotu twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a pozostającą we Wspólnocie Republiką Irlandii.

Biskup irlandzkiego Derry: przemoc niczego nie rozwiązuje >>

Niedawno uległa zaostrzeniu po zamieszkach, mających miejsce w Londonderry (Derry), gdzie zabito 29-letnią dziennikarkę Lyrę McKee. McKee została zastrzelona podczas ostrych zamieszek w Wielki Czwartek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ
23,94 zł
39,90 zł

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?
Komentarze (1)
A
Anakin
25 kwietnia 2019, 11:20
"Kiedy skończy się bolesny konflikt" kiedy ceny ropy spadną na dł€ższy okres i Moskwie skończa się fundusze na terroryzm.

Skomentuj artykuł

Kolejny katolicki kościół zniszczony. Kiedy skończy się bolesny konflikt?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.