Eksperci od seksu

Eksperci od seksu
Elżbieta Wiater

Wedle bliżej nieokreślonych badań 80% nastolatków ma za sobą pierwsze współżycie seksualne. Liczba ta skłoniła grupkę działaczy, walczących heroicznie o rozwój rodziny do promowania antykoncepcji (sic!) oraz uświadamiania młodych ludzi w sprawie tzw. bezpiecznego seksu. I tak powstała strona (www.ampw.pl), na której zagubiony nastolatek może zadać pytanie na temat tego, co wszyscy wiedzą, a każdy boi się zapytać.

Stronę firmują m.in. Feminoteka, Federa oraz znane z mediów nazwiska trzech ekspertów, w tym jednego ginekologa. Jest to o tyle zabawne, że szczególnie dział o anatomii na tej stronie można czytać jak teksty kabaretowe. Dowiemy się z niej na przykład (w ramach ciekawostki), że plemnik poza organizmem mężczyzny może przeżyć do 70 godzin (fakt, jak go zamrozimy to nawet całe lata może sobie czekać!), a w drogach rodnych kobiety zaledwie 48 godzin i to przy sprzyjających warunkach (ale nie ma już informacji, na czym one polegają). Tu włącza mi się w głowie NPRowy Willy, który pyta, jak w takim razie są możliwe, dobrze udokumentowane, przypadki, że do zapłodnienia dochodziło nawet po 7 dobach od współżycia? Takich perełek znajdziemy w tym dziale więcej, moja ulubiona to stwierdzenie, że kobieta może zajść w ciążę w każdej fazie cyklu. Życzę powodzenia, szczególnie w trzeciej.

Plusem tej akcji jest to, że na pytania odpowiadają eksperci. Muszę też przyznać, że nie udało mi się znaleźć strony zajmującej się promocją NPR i czystości seksualnej, na której odpowiedzi na pytania byłyby opatrzone nazwiskami lekarzy. Swego czasu taka praktyka istniała na http://szansaspotkania.net/ , obecnie nie widzę tam takiej możliwości. Są jednak w sieci miejsca, w których młodzi mogą zadawać pytania o seksualność i otrzymać na nie odpowiedzi. I nie są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne zajmujące się produkcją środków antykoncepcyjnych. Z czystym sercem mogę polecić www.za-kochanie.pl, prowadzone przez Kasię i Mariusza Marcinkowskich. Oboje są trenerami metody dr. Rötzera (NPR), a jednocześnie prowadzą ciekawe warsztaty dla narzeczonych, nastolatków i wszystkich zainteresowanych relacjami damsko-męskimi, zarówno pod względem psychologii, jak i w wymiarze seksualnym.

Bardzo dużo dla promocji czystości przedmałżeńskiej robi w Polsce Ruch Czystych Serc i forum, które działa na ich stronie (http://www.rcs.org.pl/forum/index.php). Jest to miejsce, w którym można pytać, szukać wsparcia, wyjaśnień i motywacji do zachowania czystości w sferze współżycia. Tam też można znaleźć poruszające świadectwa o tym, że "prezerwatywa nie chroni serca" i zbyt wcześnie rozpoczęte współżycie lub rozbudzanie sfery seksualnej kończy się zwykle cierpieniem, własnym lub partnera.

Jeśli chodzi o kwestie naturalnych metod, polecam http://28dni/. Warto tam zajrzeć także po to, by przekonać się, że naturalne metody stosują nie tylko katolicy, zwłaszcza ci najbardziej religijni. Wszystkie kwestie dotyczące anatomii, przebiegu cyklu i obserwacji są świetnie wyjaśnione, pokazane na obrazkach, a jeśli u czytelnika pozostają jeszcze jakieś wątpliwości, można zawsze popytać na tamtejszym forum. Jest tam specjalny wątek poświęcony tego typu pytaniom (http://forum.28dni.pl/discussion/591/zadaj-pytanie-ekspertom-28dni/#Item_0).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Eksperci od seksu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.