Kościół w Kolumbii chce zawieszenia broni na czas wizyty papieża

Kościół w Kolumbii chce zawieszenia broni na czas wizyty papieża
(fot. Grzegorz gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Kościół katolicki wezwał władze Kolumbii oraz partyzantów z marksistowskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) do zawarcia porozumienia w sprawie zawieszenia broni na czas wizyty papieża Franciszka w tym kraju.

Odbędzie się ona w dniach 6-11 września i obejmie Bogotę, Villavicencio, Medellin i Cartagenę.

Zawieszenie broni byłoby wyrazem "woli przyjęcia przez naród kolumbijski osoby Ojca Świętego i jego przesłania", napisali kolumbijscy biskupi w liście ogłoszonym 20 czerwca.

Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos rozpoczął w lutym br. rozmowy z pokojowe z ELN, która jest ostatnim nadal działającym ugrupowaniem partyzanckim w tym kraju. Liczy około 1500 bojowników. Podczas trwających w stolicy Ekwadoru, Quito rokowań, szef negocjatorów z ramienia ELN Pablo Beltran zaproponował zawieszenie broni w związku ze zbliżającą się wizytą papieża. Jednak rząd stawia warunek wstępny, którym miałoby być zaprzestanie przez partyzantów porwań, wcielania w swe szeregi małoletnich oraz ataków na rurociągi naftowe i inną infrastrukturę.

Franciszek będzie trzecim papieżem odwiedzającym Kolumbię. Wcześniej przyjeżdżali tam bł. Paweł VI w 1968 r. i św. Jan Paweł II w 1986 r.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w Kolumbii chce zawieszenia broni na czas wizyty papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.