Kozłowska: jestem przekonana, że obecnie do uśmiercania Boga bardziej przyczynia się postępowanie ludzi Kościoła

Kozłowska: jestem przekonana, że obecnie do uśmiercania Boga bardziej przyczynia się postępowanie ludzi Kościoła
(fot. youtube.com)
1 rok temu
"Znak" / jb

"Wiele osób nadal związanych z Kościołem zmaga się z pytaniami: jak długo można pozwalać się ranić? Jak długo można się godzić na zło i kłamstwo osób sprawujących władzę w Kościele?" - pisze redaktorka naczelna "Znaku".

Najnowszy miesięcznik "Znak" podejmuje temat kryzysu Kościoła i zadaje pytanie o to, czy jest w nim jeszcze Chrystus. Dominika Kozłowska w tekście "Zabijanie Boga" zastanawia się nad tym, kto i w jaki sposób robi to obecnie.

>> TUTAJ przeczytasz pełny tekst

Redaktorka naczelna stwierdza, że jest przekonana, że "znacznie bardziej przyczynia się do tego postępowanie ludzi Kościoła, jego urzędowych reprezentantów, obdarzonych władzą, politycznymi wpływami i społecznym znaczeniem, niż ateistyczna krytyka religii i działania jakichkolwiek wrogów chrześcijaństwa".

Podkreśla, że coraz częściej ludzie odchodzą z Kościoła z powodu myślenia, mówienia i działania przedstawicieli instytucji. Przyznaje, że Kościół nie wykazuje woli "prawdziwej reformy". "Ci, którzy odchodzą, zabierają ze sobą wiarę, a przynajmniej metafizyczny głód i duchowe poszukiwania, jak coś, co trzeba ochronić, ponieważ świątynie przestały już być bezpiecznymi przestrzeniami spotkania z Bogiem" - pisze. Opisuje, że wiele osób nadal związanych z Kościołem zmaga się z pytaniami: jak długo można pozwalać się ranić? Jak długo można się godzić na zło i kłamstwo osób sprawujących władzę w Kościele?

Pisząc o władzy w Kościele, zaznacza, że nie służy ona dobru ludzi, ale zachowaniu pozycji, obronie statusu i zastanej formy życia. Pisze wprost: "Kościół w Polsce nie broni już praw człowieka i wartości europejskiej cywilizacji. Nie wytwarza wartości, które mogłyby w pozytywny sposób kształtować życie jednostkowe i społeczne. Niewiele ma do powiedzenia na temat egzystencjalnych pytań, z którymi zmagają się dziś ludzie, sensu życia i cywilizacyjnych wyzwań: łamania praw człowieka, nierówności społecznych, zmian klimatycznych konsumpcjonizmu i utowarowienia rozmaitych obszarów ludzkiego życia. Zamiast tego broni swej pozycji i sięga po wsparcie ze strony władzy świeckiej".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
31,43 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Kozłowska: jestem przekonana, że obecnie do uśmiercania Boga bardziej przyczynia się postępowanie ludzi Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.