Media w ojczyźnie Franciszka piszą o skandalach pedofilskich w Polsce: "Polska jest nowym Chile"

Media w ojczyźnie Franciszka piszą o skandalach pedofilskich w Polsce: "Polska jest nowym Chile"
fot. La Nación
KAI / sz

- Polska jest nowym Chile – uważa watykanistka argentyńskiego dziennika „La Nación” Elisabetta Piqué w artykule „Skandal pedofilski: wierni z Polski proszą papieża o interwencję”.

Odniesienie do tego kraju w Ameryce Południowej ma mieć związek z zakrojonym na dużą skalę wykorzystywaniem seksualnym nieletnich przez tamtejsze duchowieństwo, ujawnionym w 2018, wkrótce po pobycie tam Franciszka. Fakt ten doprowadził m.in. do zbiorowego ustąpienia hierarchii oraz do licznych aresztowań i usunięć ze stanu duchownego.

Zdaniem autorki podobnie dzieje się obecnie w Polsce, ojczyźnie św. Jana Pawła II, w której „po dziesięcioleciach milczenia wychodzą na światło dzienne fakty strasznych przestępstw a ofiary są na stopie wojennej [z Kościołem]”. I fakt „bez precedensu – 635 wiernych ogłosiło wczoraj [29 czerwca], w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła, patronów Rzymu, która z tego powodu nazywana jest «dniem papieskim», list na łamach dziennika «La Repubblica», w którym bezpośrednio proszą o interwencję papieża” – napisała dziennikarka.

Przytoczyła następnie fragmenty tego dokumentu, mówiące o Kościele w Polsce, w którym dochodziło do aktów pedofilii i w którym „lojalność do instytucji [tzn. do Kościoła] jest ślepa i głucha, ważniejsza niż dobro ofiar”. Wspomniała o braku zdecydowanej reakcji hierarchii kościelnej na tego rodzaju odrażające czyny, których dopuszczali się też niektórzy biskupi, powodując w ten sposób skandal publiczny i wyrządzając wielkie szkody Kościołowi. Autorka poinformowała też o stronie internetowej, związanej z tym problemem, jako przejawem przejścia do konkretnych działań w zwalczaniu pedofilii.

Piqué wymieniła również cytowanych we wspomnianym liście trzech hierarchów: Sławoja Leszka Głodzia, Jana Tyrawę i Edwarda Janiaka, dodając, że oskarżenia dotyczą też „innych biskupów”. Wszystkim im autorzy listu, według publicystki, zarzucają zmowę milczenia w tej sprawie, dołączając do tego grona także nuncjusza apostolskiego w Polsce, „który zdaje się nie doceniać wiadomości, które otrzymuje o wspomnianych wydarzeniach”.

DEON.PL POLECA

W rozmowie z dziennikarką argentyńską pewien anonimowy informator oświadczył, że ma nadzieję, iż „obecnie papież zrozumie to, co chcą [autorzy] mu oznajmić i że przystąpi do działania”.

E. Piqué przywołała też ubiegłoroczny film, dostępny na YouTube, pt. „Tylko nie mów nikomu”, który – według niej – obejrzało 18 mln osób w 38-milionowym kraju. Przypomniała ponadto, że w minionym tygodniu Franciszek odsunął czasowo od rządów w diecezji bp. Janiaka – jednego z biskupów wplątanych w przypadek ukrywania przestępstw seksualnych - i mianował administratorem apostolskim jego diecezji abp Grzegorza Rysia [w oryginale jest Ryss] na czas prowadzenia śledztwa w tej sprawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Media w ojczyźnie Franciszka piszą o skandalach pedofilskich w Polsce: "Polska jest nowym Chile"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.