We wrześniu w Warszawie Misyjny Synod Dzieci

We wrześniu w Warszawie Misyjny Synod Dzieci
Modlące się dziecko. Fot. Elisabeth Wales / Unsplash
PAP / mł

- Misyjny Synod Dzieci to spotkanie, które wpisuje się w synodalną drogę Kościoła zainicjowaną przez papieża Franciszka. Chcielibyśmy wypracować konkretne postulaty, z którymi uczestnicy synodu wrócą do swoich parafii i staną się zaczynem animacji i współpracy misyjnej w lokalnych wspólnotach Kościoła - mówi Monika Juszka, sekretarz krajowy PDMD w Polsce.

Pod hasłem "Z Ojcem Świętym budzimy do misji" odbędzie się 17 września w siedzibie UKSW w Warszawie Misyjny Synod Dzieci organizowany przez Papieskie Działa Misyjne (PDM) w Polsce. Gościem specjalnym będzie sekretarz generalny Papieskiego Działa Misyjnego Dzieci (PDMD) z Watykanu, s. Roberta Tremarelli. W obradach wezmą udział reprezentanci 33 diecezji w Polsce.

Jak wyjaśnia s. Juszka, synod to wspólne podążanie do Boga, w którym pomaga wzajemne słuchanie. "Dzięki niemu mamy szansę usłyszeć, co mówi do nas wszystkich Bóg i w jakim kierunku pragnie prowadzić swój Kościół" - powiedziała. "Będzie to również czas zastanowienia się, w jaki sposób jeszcze lepiej członkowie PDMD mogą przyczynić się do ożywienia misyjności w swoich diecezjach" - dodał.

W obradach synodu wezmą także udział: przewodniczący komisji misyjnej KEP bp Jan Piotrowski, o. Ivan Kňaze, dyrektor krajowy PDM na Słowacji, wraz z przedstawicielami tamtejszych ognisk misyjnych, które nazywają się tam "misyjne ziarenka". Obecny będzie także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który będzie przewodniczył mszy św. Współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Misjologii UKSW w Warszawie.

DEON.PL POLECA

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest jedną z czterech inicjatyw należących do Papieskich Dzieł Misyjnych (obok Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i Papieskiej Unii Misyjnej). Powstało we Francji w 1943 r. Obecnie istnieje w ponad 120 krajach świata i od 173 lat wspiera małych mieszkańców krajów misyjnych. W Polsce po raz pierwszy Kolędnicy Misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy Papieskich Dzieł Misyjnych.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Bolewski SJ

Modlitwa sprawia, że w naszym życiu i działaniu wszystko zaczyna się od Boga.

Często słyszymy o potrzebie modlitwy. Nieraz jednak jest ona dla nas fikcją, która sprowadza się jedynie do poczucia obowiązku, a nie pragnienia porównywalnego...

Skomentuj artykuł

We wrześniu w Warszawie Misyjny Synod Dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.