"Nie pokusiłbym się o tak radykalne opinie". Prymas Polski skomentował kontrowersyjną wypowiedź abpa Jędraszewskiego

"Nie pokusiłbym się o tak radykalne opinie". Prymas Polski skomentował kontrowersyjną wypowiedź abpa Jędraszewskiego
(fot. episkopat.pl)
tvn24.pl / KAI / PAP / kk

Abp Wojciech Polak odniósł się do słów wygłoszonych przez arcybiskupa krakowskiego, który zestawił sytuację skazanego za pedofilię kardynała z łamaniem praw człowieka.

We wtorek prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, zaprezentował podczas konferencji prasowej wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przyjęte w archidiecezji gnieźnieńskiej.
"Korzystając z okazji publikacji wytycznych (...), chciałbym najpierw publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży naszej archidiecezji. Archidiecezja gnieźnieńska nie jest od tych przestępstw i grzechów wolna" - mówił prymas, który prosił o to, aby zgłaszać wszystkie przestępstwa, które mają miejsce. Zapewnił również, że ofiary wykorzystania seksualnego "zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, którzy tego potrzebowali, udzielona została też pomoc materialna".
Po prezentacji wytycznych, dziennikarze mieli możliwość zadania pytań prymasowi. Łukasz Wójcik z TVN24 poprosił o odniesienie się do słów arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Arcybiskup krakowski podczas Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie mówił między innymi o prześladowaniu chrześciajn czy "łamaniu podstawowych praw człowieka", odnosząc się jednocześnie do procesu i skazania kardynała Pella za pedofilię.
"Spójrzmy na to, co wiemy o sytuacji kardynała George'a Pella z Australii" - mówił abp Jędraszewski. "Straszne rzeczy, które mają tam miejsce, gdzie w imię pewnych reguł prawnych łamie się podstawowe prawa człowieka" - kontynuował.
Przypomnijmy, że w grudniu zapadła decyzja sądu w Melbourne, który uznał kardynała Pella winnym czynów pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. Ogłoszono ją publicznie w lutym. Duchowny został skazany na 6 lat więzienia. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za takie czyny. Kardynał otrzymał również od papieża Franciszka zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi.
Od początku procesu Pell utrzymuje, że jest niewinny. Jego apelacja ma zostać rozpatrzona w czerwcu.
Prymas Polski odnosząc się do wypowiedzi krakowskiego arcybiskupa, stwierdził, że na podstawie doniesień medialnych dotyczących kardynała Pella, nie pokusiłby się o tak radykalne opinie, jakie wygłosił abp Jędraszewski. Dodał również, że w tej sprawie trzeba być zdecydowanie ostrożnym.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

"Nie pokusiłbym się o tak radykalne opinie". Prymas Polski skomentował kontrowersyjną wypowiedź abpa Jędraszewskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.