O wierze po męsku - trwa VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry

O wierze po męsku - trwa VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

„Mężczyźni u Maryi - Wspólna droga” - pod takim hasłem po raz VI trwa Męskie Oblężenie Jasnej Góry, na które przybyli przedstawiciele różnych męskich ruchów i wspólnot. Temat spotkania nawiązuje do problematyki przeżywanego w Kościele synodu o synodalności.

Są warsztaty i świadectwa, w czasie których mowa jest m.in. o tym jak słuchać, by usłyszeć, mówić, by nie ranić, być razem, a nie obok siebie, czy o braterstwie jako środku do męskiego wzrostu. Przede wszystkim jednak Oblężenie to wspólna modlitwa, bo uczestnicy podkreślają, że wiara i duchowość to też bardzo męskie sprawy.

„My, mężczyźni, mamy niesamowity, a niewykorzystany potencjał i energię do wychodzenia naprzeciw Bożym zamysłom - przekonuje Andrzej Lewek z krakowskiej wspólnoty „Mężczyźni św. Józefa”, jeden z organizatorów pielgrzymki.

Zwraca on uwagę, że mężczyzna musi mieć przede wszystkim świadomość priorytetów w życiu. Na pierwszym miejscu powinna się znaleźć jego relacja z Bogiem, potem żona i dzieci, które ma chronić i dla których ma być świadkiem wiary, następnie praca, dzięki której zapewnia byt swojej rodzinie, a dopiero na końcu zaangażowanie w inne posługi i wspólnoty.

"Męskie grupy nie powinny wyciągać mężczyzn z tych miejsc, za które odpowiadają, ale być dla nich wsparciem w wypełnianiu ich podstawowych męskich ról - podkreśla Lewek.

W Kościele w Polsce istnieją liczne wspólnoty męski, m.in.: Bractwo św. Pawła, Bractwo Przedmurza, Lew Judy, Męska Strona Rzeczywistości, Męskie Plutony Różańca, Mężczyźni Świętego Józefa czy Wojownicy Maryi.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marian Zawada OCD

Teologia (w tym duchowość maryjna) wymaga ciągłego wysiłku w pogłębianiu i "zagospodarowywaniu" teologicznej przestrzeni. Czerpiąc ze skarbca rzeczy nowych i starych (Mt 13,52), można mierzyć się z nowymi wyzwaniami czasów, jak i odkrywać nowe horyzonty...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O wierze po męsku - trwa VI Męskie Oblężenie Jasnej Góry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.