"Oddawanie czci Bogu, wymaga publicznego świadectwa wiary"

"Oddawanie czci Bogu, wymaga publicznego świadectwa wiary"
Kardynał Celestino Aós (fot. Youtube/T13)
4 tygodnie temu
KAI/mk

Kard. Celestino Aós, odpowiedzialny za odnowę Kościoła w Chile, stwierdził, że „oddawanie czci Bogu nigdy nie jest aktem czysto prywatnym, bez konsekwencji w naszych stosunkach społecznych: przeciwnie, wymaga publicznego świadectwa wiary”.

Kard. Celestino Aós, podczas nabożeństwa Te Deum w katedrze w Santiago, wezwał do poszanowania wartości niepodlegających negocjacjom. W obecności czołowych polityków kraju, w tym prezydenta Sebastiána Piñery, opowiedział się za obroną życia i rozumieniem małżeństwa jako związku między mężczyzną a kobietą. Obecnie Kongres Chile debatuje nad ustawą o małżeństwach osób tej samej płci, promowaną przez rząd.

Kard. Aós nawiązał do kształtu przyszłej konstytucji kraju. Po ubiegłorocznym referendum, w którym 78 proc. z 7,4 mln uczestników opowiedziało się za zmianą ustawy zasadniczej, zgromadzenie konstytucyjne pracuje obecnie nad jej nowym kształtem.

- Dziękujemy za wszystkich, którzy starają się szanować i chronić wartości niepodlegające negocjacjom: szacunek i obronę życia ludzkiego od poczęcia do jego naturalnego końca, rodzinę opartą na małżeństwie mężczyzny i kobiety, wolność wyboru modelu edukacji dla ich dzieci, promowanie dobra wspólnego we wszystkich jego formach oraz pomocniczość państwa, które szanuje autonomię organizacji i współpracuje z nimi - powiedział kardynał.

Kard. Aós zwrócił również uwagę, że kiedy wychodzimy „ze studni pandemii i gorliwie szukamy postępu i rozwoju”, to choć Chile ma bogate zasoby, wychodzenie na prostą utrudniają „oszustwa i defraudacje, korupcja i przemoc, nierówność i niesprawiedliwość, które są po prostu skandaliczne”. Przypomniał, że często zaniedbywany jest obowiązek solidarności.

- Marnotrawstwo i konsumpcjonistyczny superrozwój kontrastują z ubóstwem, niepewnością, a nawet nędzą - wskazał hierarcha.

Zapewnił, że Chile modli się „z bólem i wstydem” za rodaków i imigrantów mieszkających „w obozach, ogrodach i na ulicach”. Zaznaczył, że bieda i ignorancja sprzyjają fundamentalizmowi i przemocy.

- Drogą do pokoju nie jest broń i przemoc, ale sprawiedliwość. Prawdziwą religią jest adorowanie Boga i kochanie bliźniego: jeśli chcemy zachować braterstwo na ziemi, nie możemy stracić z oczu nieba - stwierdził kard. Aós.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
9,95 zł
19,90 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

"Oddawanie czci Bogu, wymaga publicznego świadectwa wiary"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.