Franciszek powołał pokrzywdzonego przez księdza do komisji ds. ochrony małoletnich

Franciszek powołał pokrzywdzonego przez księdza do komisji ds. ochrony małoletnich
(fot. CNN / youtube.com)
7 miesięcy temu
KAI / America Magazine / kb / kk

Juan Carlos Cruz był wykorzystywany seksualnie przez byłego księdza Fernando Karadimę. Po latach nagłośnił sprawę i doprowadził Franciszka do zmiany Kościoła w Chile.

Gdy w 2018 roku papież Franciszek udawał się z pielgrzymką do Chile, początkowo odrzucał zarzuty podnoszone przez Cruza i dwóch innych poszkodowanych - Jamesa Hamiltona i Andrésa Murillo. Papież zaufał wtedy chilijskim biskupom, którzy przez lata marginalizowali mężczyznę. Pod wpływem opinii publicznej Franciszek skierował do Chile abp. Sciclunę i ks. Jordiego Bartomeu, którzy przebadali zarzuty wobec ks. Karadimy, a ich odkrycie zmieniło decyzję Ojca Świętego.

Papież następnie zaprosił do Rzymu pokrzywdzonych mężczyzn, przeprosił ich i zachęcił do dalszej działalności na rzecz pokrzywdzonych.

24 marca 2021 roku Franciszek mianował Cruza członkiem Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Papież na kolejny rok przedłużył również funkcje dotychczasowych członków komisji, w tym prof. Hanny Suchockiej.

Juan Carlos Cruz jest osobą homoseksualną, o czym poinformował papieża Franciszka podczas swojej wizyty w Rzymie. W rozmowie ze stacją CNN mężczyzna ujawnił słowa, jakie miał usłyszeć od Franciszka na temat swojej orientacji seksualnej:

„Wiesz Juan Carlos, że to nie ma znaczenia. Bóg cię takim stworzył. I takim cię kocha. Papież takim cię kocha i ty też powinieneś siebie kochać oraz nie przejmować się tym, co mówią ludzie” - wspominał.

Źródło: KAI / America Magazine / kb / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Franciszek powołał pokrzywdzonego przez księdza do komisji ds. ochrony małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.