Papież Franciszek: nasz wspólny dom, stworzenie, nie jest jedynie „zasobem”

Papież Franciszek: nasz wspólny dom, stworzenie,  nie jest jedynie „zasobem”
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
Twitter/laudatosi.caritas.pl/Facebook/dm

„Nasz wspólny dom, stworzenie, nie jest jedynie »zasobem«. Stworzenia mają wartość same w sobie i odzwierciedlają, każde na swój sposób, mądrość i dobroć Boga” - napisał w czwartek papież Franciszek na Twitterze. W ten sposób odniósł się do trwającego wydarzenia ekumenicznego „Czas dla Stworzenia”, podczas którego chrześcijanie na całym świecie modlą się oraz podejmują działania na rzecz odnowy środowiska naturalnego. 

„Czas dla Stworzenia” rozpoczął się 1 września w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, a zakończy się 4 października, we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu. 

Papież Franciszek oficjalnie zaprosił do udziału w wydarzeniach związanych z tym świętem, tak aby ludzie „pogłębili swoją wiarę w Boga Stwórcę i zjednoczyli się w sposób szczególny na modlitwie i w działaniach na rzecz ochrony wspólnego domu”. 

Animację tegorocznego „Czasu dla Stworzenia” Komisji Episkopatu Polski powierzyła projektowi Caritas Laudato si.

DEON.PL POLECA

„Czas dla Stworzenia” – symbol i hasło

„Odnowienie domu Boga” jest tematem przewodnim tegorocznego „Czasu dla Stworzenia”. W jego angielskiej wersji językowej („A home for all? Renewing the oikos of God”) celowo wykorzystano greckie słowo „oikos”, które oznacza zarówno dom jako miejsce do mieszkania, jak i jego mieszkańców wraz z dobytkiem. Odwołując się do znaczenia tego słowa, świętujemy w tym roku istnienie integralnej sieci relacji, które podtrzymują dobrostan Ziemi - czytamy na stronie projektu Caritas Laudato si.

- Namiot Abrahama, będący symbolem tegorocznego wydarzenia, wyraża wezwanie do radykalnej gościnności, wyrażonej poprzez zapewnienie miejsca dla wszystkich stworzeń, ludzkich i nie-ludzkich, w domu (oikos) Boga - podkreśla ks. Bruno-Marie Duffé, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Ogólna idea projektu Caritas Laudato Si ma swoje źródła w encyklice papieża Franciszka „Laudato si’”, w której papież zwraca uwagę, że wszyscy ludzie mają wpływ na trwający obecnie kryzys ekologiczny.

Więcej informacji na temat działań „Czasu dla Stworzenia” podejmowanych w Polsce z inicjatywy Caritas można znaleźć na stronie: laudatosi.caritas.pl, a także na Facebooku projektu Caritas Laudato si.

Twitter/laudatosi.caritas.pl/Facebook/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: nasz wspólny dom, stworzenie, nie jest jedynie „zasobem”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.