Papież: idźcie naprzód z prostą wiarą, która zmienia historię

Papież: idźcie naprzód z prostą wiarą, która zmienia historię
Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
KAI / tk

Papież Franciszek zwrócił się z przesłaniem do Misyjnego Ruchu Franciszka z okazji inauguracji „Historyczno-Kulturalnego Szlaku «Czarnego Manuela» (Negro Manuel) Matki Bożej z Luján” w Argentynie.

- Chcę być blisko was, towarzysząc Franciszkańskiemu Ruchowi Misyjnemu, który w tym momencie inauguruje i błogosławi Historyczno-Kulturalny Szlak Dziewicy z Luján – zaznaczył papież.

– Pragniemy, aby w tym miejscu towarzyszyła nam pamięć i pobożność do Dziewicy z Luján, aby towarzyszyła nam cierpliwość «Czarnego Manuela», w wędrówce przez historię i życie. Towarzyszę wam, błogosławię was. Niech Matka Boża czuwa nad wami, niech «Czarny Manuel» wstawia się za wami wszystkimi. I idźcie naprzód z tą prostą wiarą, z tą wiarą, którą otrzymaliśmy od naszych rodziców, wiarą naszego narodu. To właśnie wiara zmienia historię”.

Historia tzw. Czarnego Manuela, sługi z Wysp Zielonego Przylądka, wiąże się z powstaniem w XVII wieku kultu Matki Boskiej z Lujan, najbardziej czczonego wizerunku maryjnego w Argentynie. W wieku 25 lat Manuel został sprzedany i przewieziony do Brazylii, gdzie służył portugalskiemu kapitanowi Andrei Juanowi. Tam też, w noc Bożego Narodzenia 1629 r. został ochrzczony.

Kilka miesięcy później kapitan Juan wyjechał z misją specjalną: miał przewieźć obraz Niepokalanej Dziewicy do kaplicy w Sumampa, w regionie Santiago del Estero. Kiedy jednak w Buenos Aires zatrzymały go inne obowiązki, przekazał zadanie dokończenia misji swojemu zaufanemu słudze. Drugiego dnia marszu woły przywiązane do wozu z wizerunkiem Dziewicy nagle zatrzymały się i nie chciały kontynuować marszu. Czarny Manuel nie miał wątpliwości: Matka Boża postanowiła zatrzymać się właśnie w tym miejscu, w Luján.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Papież: idźcie naprzód z prostą wiarą, która zmienia historię
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.