Papież odprawił mszę na cmentarzu wojennym. W homilii apelował o pokój

Papież odprawił mszę na cmentarzu wojennym. W homilii apelował o pokój
fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI
PAP / pk

Papież Franciszek odprawił w Dzień Zaduszny mszę na francuskim cmentarzu wojennym w Rzymie. Większość pochowanych żołnierzy pochodziła z Maroka i była muzułmanami, dlatego na ich nagrobkach widnieje półksiężyc.

Papież Franciszek odprawił w Dzień Zaduszny mszę na francuskim cmentarzu wojennym w Rzymie. Pochowani są tam między innymi żołnierze z francuskiego korpusu, który walczył pod Monte Cassino.

DEON.PL POLECA
Większość pochowanych była muzułmanami

Cmentarz w parku na wzgórzu Monte Mario został zbudowany przez włoski rząd, by oddać hołd francuskim żołnierzom, którzy uczestniczyli w walkach z Niemcami z latach 1943-1944. Pochowano na nim 1888 żołnierzy. Większość z nich pochodziła z Maroka i była muzułmanami, dlatego na ich nagrobkach widnieje półksiężyc. Przed mszą papież położył białe róże na kilku grobach.

"Ofiary wojny, która pożera synów ojczyzny"

W homilii powiedział o pochowanych żołnierzach, że są to "ofiary wojny, która pożera synów ojczyzny". Mówił, że niektóre groby są anonimowe i widnieje na nich napis: "Umarł za Francję".

- Czy my, którzy jesteśmy w drodze, walczymy wystarczająco o to, by nie było wojen, by gospodarki krajów nie były wzmacniane przez producentów broni? - pytał papież.

- Te groby są orędziem pokoju. Zatrzymajcie się, bracia i siostry, zatrzymajcie się. Zatrzymajcie się, producenci broni - apelował Franciszek. - Te groby są wołaniem, wołają o pokój - dodał.

Papież po raz kolejny odprawił mszę na cmentarzu wojennym. W 2017 roku przewodniczył mszy na amerykańskim cmentarzu w Nettuno koło Rzymu, a w 2014 roku był na wielkiej nekropolii żołnierzy w Redipuglia na północy Włoch w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież odprawił mszę na cmentarzu wojennym. W homilii apelował o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.