[PILNE] Bielsko-Biała: Wybuch w kościele św. Barbary. Zniszczona zakrystia

[PILNE] Bielsko-Biała: Wybuch w kościele św. Barbary. Zniszczona zakrystia
W zabytkowym kościele w Bielsku-Białej doszło do wybuchu gaśnicy (Fot. D T G - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22303810)
PAP / tk

Najprawdopodobniej gaśnica śniegowa wybuchła wewnątrz XVII-wiecznej, drewnianej świątyni św. Barbary w Bielsku-Białej – poinformowała rzecznik miejscowej straży pożarnej, mł. bryg. Patrycja Pokrzywa. Zniszczona jest zakrystia.

Wybuch w kościele św. Barbary

Rzecznik bielskich strażaków powiedziała, że we wtorek po południu napłynęło zgłoszenie o pęknięciu w kościele szyby w oknie i "jakimś tąpnięciu w stropie". Słyszalny był wybuch. Zablokowane zostały drzwi świątyni.

DEON.PL POLECA
Pokrzywa dodała, że w świątyni nie ma instalacji gazowej. Tuż po przyjeździe strażacy odłączyli w niej prąd. - Otworzyli siłowo drzwi do zakrystii i dostrzegli uszkodzenie drewnianej ściany nośnej, drewnianego stropu oraz wyposażenia – podała.

Uszkodzenia w zabytkowym kościele

Uszkodzeniu uległy także m.in.: jedna ze ścian nośnych, wewnętrzna instalacja elektryczna, w tym szafa rozdzielnicza, instalacja przeciwpożarowa oraz nagłośnieniowa, deski stropowe, drzwi i dwa okna oraz drobniejsze wyposażenie.

Strażacy, podczas sprawdzania miejsca zdarzenia, znaleźli nad zakrystią rozerwaną gaśnicę śniegową, która znajdowała się tuż obok przebitego stropu. Ich zdaniem, zniszczenia mogła spowodować właśnie eksplozja gaśnicy.

Drewniany kościół w Mikuszowicach Krakowskich, obecnie dzielnicy Bielska-Białej, powstał w 1690 r. Jest jedną z ostatnich, drewnianych budowli sakralnych w tej części Beskidów. Spadzisty dach w całości pokryty jest gontem. We wnętrzu znajdują się między innymi malowidła Johanna Mentila z 1723 r. Wspaniałym zabytkiem jest pozłacana statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem z lat 1420-30. Perłą jest gotycki ołtarz główny, tzw. tryptyk mikuszowicki. Nadal nie wiadomo, jak i kiedy to wybitne, XV-wieczne dzieło trafiło do kościoła.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Skomentuj artykuł

[PILNE] Bielsko-Biała: Wybuch w kościele św. Barbary. Zniszczona zakrystia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.