Po raz pierwszy od 95 lat ormiańscy katolicy uczestniczyli w liturgii w katedrze św. Jana w Izmirze

Po raz pierwszy od 95 lat ormiańscy katolicy uczestniczyli w  liturgii w katedrze św. Jana w Izmirze
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Po raz pierwszy od 95 lat ormiańscy katolicy mogli uczestniczyć w swojej liturgii w katolickiej katedrze św. Jana w Izmirze. Liturgii sprawowanej 14 sierpnia przewodniczył ormiański duchowny ks. Vartan Kazanciyan.

Katedra, zbudowana w latach 1862-1874 w stylu neoklasycyzmu, przez około 50 lat była wykorzystywana na potrzeby wojska. Mieściła się w niej m.in. siedziba kwatery amerykańskich żołnierzy NATO, a później była nieużytkowana. W 2013 r. rozpoczęto prace renowacyjne i jesienią tegoż roku odbyła się rekonsekracja świątyni. Od tej pory sprawowano w niej nabożeństwa rzymskokatolickie.

DEON.PL POLECA
Tradycja Kościoła w Izmirze sięga czasów wczesnego chrześcijaństwa. Wspólnota Smyrny wspominana jest już w ostatniej księdze Biblii, Objawieniu św. Jana (Apokalipsie). Lista biskupów łacińskich rozpoczyna się w czasach wojen krzyżowych.

Budowę nowej katedry rozpoczęto w XIX wieku, wczasach "chrześcijańskiego renesansu" w cesarstwie osmańskim. Kres czasów wspaniałości metropolii handlowej położyła pierwsza wojna światowa. W 1919 r. miasto zamieszkane w większości przez Greków, zajęły wojska tego kraju. Po przegranej Greków w wojnie z Turcją Smyrnę zajęły 9 września 1822 r. wojska Mustafy Kemala (Atatürka).

Cztery dni później w dzielnicy ormiańskiej wybuchł pożar, który zniszczył znaczną część miasta. Na skutek konfliktów, jakie wtedy wybuchły zostało zamordowanych kilkadziesiąt tysięcy ludzi, wśród nich prawosławny metropolita Chrysostomos Kalafatis, a setki tysięcy wypędzono. Wtedy też zostały zniszczone. wszystkie kościoły chrześcijańskie, z wyjątkiem katolickich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Po raz pierwszy od 95 lat ormiańscy katolicy uczestniczyli w liturgii w katedrze św. Jana w Izmirze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.