Polscy i niemieccy biskupi rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i procesie synodalnym

Polscy i niemieccy biskupi rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i procesie synodalnym
fot. Jomarc Cala / Unsplash
KAI / pk

W czwartek 28 kwietnia br. zakończyło się spotkanie polsko-niemieckiej grupy kontaktowej działającej w ramach episkopatów Polski i Niemiec, które odbywało się w ośrodku edukacyjno-formacyjnym w Pławniowicach.

Na zaproszenie Biskupa Gliwickiego Jana Kopca do diecezji gliwickiej przybyli: bp Bertram Meier z Augsburga, bp Wolfgang Ipolt z Görlitz, kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski.

Sytuacja na Ukrainie

Biskupi dyskutowali o dramatycznej sytuacji na Ukrainie i niebezpieczeństwach, jakie niesie wojna o pokój i stabilność w Europie. Jednogłośnie opowiedzieli się za wsparciem Ukrainy w walce obronnej przeciwko wojskom rosyjskim. Obrona przed agresorem leży w interesie wolnej Europy i służy pokojowi na całym kontynencie, zwłaszcza w krajach graniczących z Rosją i Ukrainą. Grupa kontaktowa wskazała także na obowiązek państw europejskich do zapewnienia skutecznego wsparcia milionom ukraińskich uchodźców. Kościół w Niemczech i w Polsce musi nadal z zaangażowaniem uczestniczyć w tym zadaniu.

Biskup Augsburga Bertram Meier podziękował katolikom w Polsce za "doskonałą solidarność z ludźmi, którzy wpadli lub są zagrożeni wpadnięciem w machinę wojny". W obecnym kryzysie Polska pokazuje się jako "wielka humanitarna potęga" i "przeciwstawia się siłom zniszczenia".

Droga synodalna Kościoła w Niemczech i globalny proces synodalny

Kolejnym tematem konsultacji w grupie kontaktowej była droga synodalna Kościoła w Niemczech oraz globalny proces synodalny zainicjowany przez papieża Franciszka. Kulminacją tego procesu będzie Światowy Synod Biskupów. Biskupi z Niemiec wyjaśniali przyczynę, tło i rozwój ścieżki synodalnej oraz byli otwarci na krytyczne uwagi. Jednocześnie podkreślono, że Kościół w Polsce boryka się z różnymi problemami, które zmuszają go do myślenia o odpowiednich reformach.

- Ważne jest, abyśmy słuchali się nawzajem w grupie kontaktowej i rzetelnie sobie odpowiadali. Staraliśmy lepiej się zrozumieć i myślę, że nam się udało. Warunkiem tego jest budowany przez wiele lat kapitał zaufania. Powszechna wymiana kościelna ma kluczowe znaczenie dla Kościoła w Niemczech i nie mniejsze w Polsce. Chcemy i powinniśmy uczyć się od siebie w kościelnym dialogu - wyjaśnił bp Meier.

W 2022 roku mija 80. rocznica śmierci św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), zamordowanej przez hitlerowców. Z tej okazji polsko-niemiecka grupa kontaktowa odwiedziła Muzeum Edyty Stein w Lublińcu i odprawiła Mszę Świętą ku czci Edyty Stein, która cieszy się wielkim szacunkiem w Polsce i Niemczech.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Polscy i niemieccy biskupi rozmawiali o sytuacji na Ukrainie i procesie synodalnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.