Polski episkopat potępia antysemicki incydent w Kaliszu

Polski episkopat potępia antysemicki incydent w Kaliszu
Biskup Rafał Markowski (fot. Episkopat News)
KAI/mk

"Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem" – napisał w imieniu Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, jego przewodniczący bp Rafał Markowski po spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce 11 listopada.

W imieniu Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Markowski podkreślił, że antysemickie zachowania w Kaliszu „godzą w godność bliźniego", „niszczą ład społeczny i pokój" oraz „stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła".

Bp Markowski przypomniał słowa papieża Franciszka, który dwa dni przed zajściami, w rocznicę pogromu Żydów w Niemczech z 1938 roku wzywał do zaangażowania „w promocję wychowania do braterstwa". „Zagrożenie antysemityzmem, wciąż tlące się w Europie i w innych miejscach, jest lontem, który trzeba zgasić" – czytamy we wpisie opublikowanym 9 listopada na profilu Ojca Świętego na Twitterze.

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP w swoim komunikacie wyraził współczucie wszystkim zranionym zajściami w Kaliszu. Jednocześnie poprosił „o modlitwę w intencji umacniania wzajemnego szacunku i ducha braterstwa".

Komunikat w imieniu Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski

Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o spaleniu tekstu Statutu Kaliskiego i antysemickich wystąpieniach, które miały miejsce wczoraj w Kaliszu.

Stanowczo potępiamy zachowania antysemickie w Kaliszu. Takie postawy nie mają nic wspólnego z patriotyzmem. Godzą w godność bliźniego oraz niszczą ład społeczny i pokój. Stoją w jawnej sprzeczności z Ewangelią i nauczaniem Kościoła.

Dwa dni przed tymi zajściami Papież Franciszek wzywał nas: „Zaangażujmy się w promocję wychowania do braterstwa, aby nie zwyciężyły odradzające się przejawy nienawiści, które chcą je zniszczyć. Zagrożenie antysemityzmem, wciąż tlące się w Europie i w innych miejscach, jest lontem, który trzeba zgasić".

Pragniemy wyrazić współczucie wszystkim zranionym zajściami w Kaliszu. Jednocześnie prosimy o modlitwę w intencji umacniania wzajemnego szacunku i ducha braterstwa.

Bp Rafał Markowski

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski

12 listopada 2021 r.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Polski episkopat potępia antysemicki incydent w Kaliszu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.