Poruszająca chwila w więzieniu. Abp Galbas udzielił osadzonemu bierzmowania; więźniowie zaskoczyli modlitwą wiernych

Poruszająca chwila w więzieniu. Abp Galbas udzielił osadzonemu bierzmowania; więźniowie zaskoczyli modlitwą wiernych
Fot. Radio eM / YouTube
KAI / pk

Ponad 50 mężczyzn, odsiadujących karę w Zakładzie Karnym w Szerokiej, wzięło udział w Mszy św., w czasie której jeden z nich przyjął bierzmowanie. Mariusz kilka razy wracał do więzienia, teraz zdecydował się przyjąć w nim sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. W niedzielę Miłosierdzia Bożego udzielił mu go arcybiskup Adrian Galbas.

Przejmującą chwilą była modlitwa wiernych, w czasie której więźniowie spontanicznie wypowiadali na głos swoje prośby. - Módlmy się za naszych wrogów i naszych nieprzyjaciół, byśmy sobie wybaczyli - powiedział jeden z nich. Więźniowie pamiętali też w czasie tej modlitwy o zmarłej mamie jednego z kolegów i duszach w czyśćcu cierpiących. Modlono się także za rodziny i najbliższych, "żeby przetrzymali ten ciężki czas rozłąki".

DEON.PL POLECAMariusz przyjął sakrament bierzmowania w więzieniu

Mariusz, dla którego jest to już piąta odsiadka, w czasie tego bierzmowania przyjął imię Filip. Powiedział, że chce się poprawić, zwłaszcza że ma do kogo wracać. Do końca odsiadki zostało mu jeszcze niespełna 8 miesięcy. Abp Galbas w czasie homilii powiedział Mariuszowi, że sam właśnie w czasie bierzmowania po raz pierwszy osobiście spotkał się Panem Jezusem.

Przypomniał, że poszedł do bierzmowania głównie dlatego, że tak chciała babcia. - Masz fajny dzień, niepowtarzalny, bo bierzmowanie można przyjąć tylko raz w życiu. Kto jeszcze nie ma, to się postarajcie, no a kto ma, niech sobie przypomni. Jezus przychodzi specjalnie do ciebie i mówi: "Ja cię chcę". To jest taki moment, kiedy możesz też powiedzieć: "Pan mój i Bóg mój" oraz "Jezu, ufam Tobie" - tłumaczył metropolita katowicki.

Zaznaczał, że Jezus przychodzi indywidualnie do konkretnego człowieka. - Wiecie, jak człowiek przyjdzie i powie: "Jezu, ufam Tobie", to nic. Jak to powie 100 razy - to nic. Ale inaczej jest, jak on zaczyna tak budować swoje życie, że to jest jakiś fundament tego życia - przekonywał.

Podkreślił jednocześnie, że wcale nie muszę przy takiej modlitwie czegoś czuć. - To jest fundament, który jest w stanie sprawić, że życie człowieka staje się piękne. Dużo bardziej spokojne, dużo bardziej wolne, dużo bardziej bezpieczne. Dopiero wtedy człowiek wychodzi ze swoich wewnętrznych więzów, swoich wewnętrznych zniewoleń - powiedział hierarcha.

Uświadamiał, że kluczem do rozbicia tych kajdan jest zbudowanie życia na pewności, że jestem ważny dla Boga, chciany przez Niego. - I ty możesz, będąc w tym więzieniu, mieć taką wolność i możesz mieć takie życie. A ja, będąc poza więzieniem, mogę go nie mieć - mówił. Arcybiskup zaproponował osadzonym, żeby pomyśleli, co jest fundamentem ich życia.

Osadzeni w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Szerokiej mają zapewnioną opiekę duszpasterską. Kapelanem jest ks. Piotr Kontny. Wśród osób, które mu pomagają, są członkowie wspólnoty Jezusa Miłosiernego z Rybnika. Ze świadectwami przyjeżdżają często zaproszeni goście; w jastrzębskim Zakładzie Karnym zostało już też zorganizowanych kilka edycji kursu Alpha.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Poruszająca chwila w więzieniu. Abp Galbas udzielił osadzonemu bierzmowania; więźniowie zaskoczyli modlitwą wiernych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.