Prymas Polski na otwarcie etapu diecezjalnego synodu: wszyscy mamy prawo wypowiedzieć swoje pragnienia

Prymas Polski na otwarcie etapu diecezjalnego synodu: wszyscy mamy prawo wypowiedzieć swoje pragnienia
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
1 miesiąc temu
KAI / pk

- Kościół tak jak Jezus z uczniami, jest wspólnotą w drodze i tak jak uczniowie, wszyscy mamy prawo wypowiedzieć swoje pragnienia, oczekiwania i zostać wysłuchanymi - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak inaugurując 17 października w katedrze gnieźnieńskiej etap diecezjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

W homilii Mszy św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i delegacji świeckich z wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej abp Wojciech Polak nawiązał do czytanej tego dnia Ewangelii o synach Zebedeusza proszących Jezusa o pierwsze miejsca po Jego prawej i lewej stronie. Jezus nie oburza się na nich, słucha ich pragnień, cierpliwie tłumaczy i prowadzi ich do tego, aby te pragnienia potrafili dobrze rozeznać, zweryfikować i oczyścić. Kościół - przypomniał Prymas - tak jak Jezus z uczniami, jest wspólnotą w drodze i tak jak uczniowie, wszyscy mamy prawo wypowiedzieć swoje pragnienia, oczekiwania i zostać wysłuchanymi.

Synod ma być wzajemnym słuchaniem

- Trzeba, abyśmy mówili i trzeba, abyśmy się wzajemnie usłyszeli - podkreślił abp Polak dodając, że rozpoczynający się synod ma być właśnie wzajemnym słuchaniem, ma dać odpowiedź, jak siebie nawzajem w Kościele słuchamy - biskupi, księża, osoby konsekrowane, świeccy. Ale na słuchaniu nie można poprzestać. - Trzeba abyśmy w naszym mówieniu do siebie i cierpliwym słuchaniu siebie nawzajem, rozeznawali, w jakim kierunku Pan Bóg chce nas dziś poprowadzić - wskazał dalej Prymas.

- To cel synodu. Cały ten nowym wysiłek Kościoła, który na najbliższe miesiące zaproponował papież Franciszek, ma nas właśnie do tego doprowadzić - podkreślił abp Polak.

- I nie chodzi o tworzenie projektów jakichś nowych reform. Nie chodzi o organizowanie wielkich wydarzeń, zmianę jakiejś zewnętrznej struktury, że miejscami się pozamieniamy, ale o pewien styl życia i relacji - tłumaczył dalej prymas.

Synod szansą dostrzeżenia, że "chodzi o nas wszystkich"

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że papieska inicjatywa zaskoczyła, a może nawet zaniepokoiła niektórych, ale jest ona - jak dodał - "szansą, byśmy dostrzegli, że chodzi o nas wszystkich".

- Nikt z tej wspólnoty nie jest wykluczony. Nikt nie może być zostawiony samemu sobie. Nikt nie powinien mówić, że to go nie dotyczy. Nikt też nie powinien chronić się w wymówkach typu: nie potrzeba i zawsze tak robiliśmy (...). Spróbujmy zaufać tej drodze. Spróbujmy ją poznać i na nią się otworzyć - prosił prymas.

- Synodalność to przede wszystkim specyficzny styl, który określa życie i misję Kościoła. To wspólna podróż. To droga, na której chcemy się spotkać. Ona nie jest czymś nadzwyczajnym i dodatkowym. Dotyczy zwyczajnego sposobu naszego życia i pracy Kościoła. Ona więc nas dotyczy, w naszej codzienności - stwierdził Prymas Polski.

Synod w archidiecezji gnieźnieńskiej

Rozpoczynający się etap diecezjalny synodu potrwa do kwietnia 2022 roku. W archidiecezji gnieźnieńskiej - jak poinformował abp Polak - nie będą tworzone osobne grupy czy koła synodalne, ale grupami tymi, a konkretnie przestrzeniami spotkania, wzajemnego słuchania i rozeznawania - jak tego pragnie i oczekuje papież Franciszek - będą wszystkie działające na co dzień wspólnoty duszpasterskie, rady parafialne, grupy młodzieżowe i rodzinne, ruchy i grupy apostolskie, kapłani, osoby konsekrowane i wszyscy świeccy.

W każdej parafii wybrany zostanie koordynator, który czuwać będzie nad przebiegiem spotkań i zbieraniem materiałów, a następnie ich syntezę zaprezentuje na spotkaniu dekanalnym. Do końca lutego 2022 roku syntezy takie mają zostać przekazane do diecezjalnego zespołu synodalnego, a w marcu przyszłego roku ma być gotowa synteza diecezjalna, która przekazana zostanie do Konferencji Episkopatu Polski. W kwietniu zaplanowano diecezjalne spotkanie synodalne kończące etap diecezjalny.

Po Mszy św. w gnieźnieńskim seminarium duchownym odbyło się spotkanie delegacji rad duszpasterskich, podczas którego koordynator diecezjalny procesu synodalnego ks. dr hab. Mieczysław Polak przedstawił główne założenia i przebieg synodu w archidiecezji gnieźnieńskiej.

Na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej uruchomiona została również specjalna zakładka synodalna, w której znaleźć można potrzebne dokumenty i informacje. Zakładka będzie aktualizowana i w miarę trwania prac rozbudowywana. Wkrótce dostępna w niej będzie również internetowa ankieta synodalna adresowana do wszystkich chcących włączyć się w konsultacje.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Prymas Polski na otwarcie etapu diecezjalnego synodu: wszyscy mamy prawo wypowiedzieć swoje pragnienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.