Prymas Polski przewodniczył liturgii Środy Popielcowej

Prymas Polski przewodniczył liturgii Środy Popielcowej
(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

Abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wraz z wszystkimi wiernymi Prymas Polski przyjął na głowę szczyptę popiołu - znak pokuty i zarazem nadziei na odrodzenie.

- Tegoroczny Wielkie Post przypada w jubileuszowym Roku Miłosierdzia, a także w jubileuszowym Roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jak prosi nas Ojciec Święty, ten czas, ten ważny moment, jest po to, by celebrować miłosierdzie i go doświadczyć. Szczytem Bożego Miłosierdzia jest przecież męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, a my przez chrzest święty zostaliśmy zanurzeni w tę paschalną tajemnicę Chrystusa. Wielki Post to także czas, by podejmować uczynki miłosierdzia, bo Boże miłosierdzie przemienia serce człowieka i pozwala, aby każda i każdy z nas stał się zdolny do miłosierdzia. Przyjmijmy więc to wezwanie i odpowiedzmy na nie z głęboką wiarą - mówił na początku Mszy św. abp Wojciech Polak. 
Do czynienia miłosierdzia zachęcał także wicerektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego ks. kan. Maciej Olczyk, który wygłosił homilię. Jak mówił, uczynek miłosierdzia względem ciała i względem duszy, może być i jest formą jałmużny. - Niech nie będą to tylko puste formuły katechizmowe - prosił, wskazując, że w jałmużnie wyraża się nasza miłość bliźniego. - Trzeba walczyć o to, aby mentalność rynkowa i nastawienie na zysk nie zniszczyły w człowieku siły serca - podkreślił. 
Wskazał też na pozostałe dwie wielkopostne praktyki - modlitwę i post jako znaki wyrażające naszą gotowość do pojednania się z Bogiem. "Modlitwa - tłumaczył - domaga się odsunięcia na drugi plan innych spraw. Chciejmy się z Nim spotykać na modlitwie, mówić do Niego, ale także Go słuchać. Niech obok tradycyjnych nabożeństw pasyjnych nie zabraknie spotkania z Bożym słowem w Piśmie Świętym" - zachęcał.
Post - mówił dalej - to praktyka duchowa, która dotyka świata naszych pragnień. Demaskuje niezdrową pogoń za przyjemnościami i rozrywkami, których tak wiele oferuje nam współczesny świat, a które - zaznaczył - mogą stępić naszą wrażliwość na sprawy Boże i sprawy ducha. - Podejmując post duch człowieka panuje nad ciałem i porządkuje swe pragnienia - przyznał, dodając, że przedmiotem postu powinno być nie tylko pożywienie, ale wszystkie te rzeczywistości, które krępują i zniewalają naszego ducha, a więc post od używek, od nadmiaru telewizji, internetu, od nieuporządkowanych relacji międzyludzkich, od nadmiernego gadulstwa czy bezcelowego chodzenia po hipermarketach. 
Po homilii abp Wojciech Polak poświęcił popiół, który następnie przyjął na swoją głowę z rąk bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Posypał nim również głowy wszystkich uczestniczących w liturgii biskupów i kapłanów, a oni obecnych w katedrze wiernych.
Eucharystię wspólnie z Prymasem Polski sprawowali: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś, ks. infułat Jerzy Stefański oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej i gnieźnieńscy kapłani. 
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości - Świąt Paschalnych. Wielki Post potrwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 24 marca, kiedy to rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 27 marca.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski przewodniczył liturgii Środy Popielcowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.