PTTK: Polacy chętnie pozyskują odznaki związane z Janem Pawłem II

PTTK: Polacy chętnie pozyskują odznaki związane z Janem Pawłem II
Fot. depositphotos.com
KAI / tk

PTTK poinformowało, że w tym roku turyści chętnie zdobywali odznaki turystyczne związane z Janem Pawłem II. Popularnością cieszy się odznaka Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II oraz odznaka 100. Rocznicy Urodzin Karola Wojtyły.

Początki historii papieskich odznak turystycznych sięgają 2015 r. Właśnie wtedy pierwszą tego typu odznakę powołał Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II wraz z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej PTTK. Regionalna odznaka turystyczna Małopolskiego Szlaku Papieskiego im. św. Jana Pawła II posiada cztery stopnie - żółto-biały, brązowy, srebrny i złoty, a ich zdobycie zależy od ilości przebytych odcinków szlaku.

DEON.PL POLECA
- Nie każdy, zwłaszcza początkujący turysta da radę przejść od razu cały szlak. Dlatego to zróżnicowanie jest dość ważne. Początkowo wystarczy przejść dowolne 2 z 10 proponowanych wariantów Małopolskiego Szlaku Papieskiego, by zdobyć brązowy stopień odznaki - tłumaczy Małgorzata Szczepańska z Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK.

Małopolski Szlak Papieski im. Jana Pawła II to 231 km ścieżek rozciągających się pomiędzy Kalwarią Zebrzydowską a Starym Sączem. Dodatkowo odchodzą od niej trasy boczne, zwane wariantami. Razem z nimi szlak ma długość około 620 km.

DEON.PL POLECA

Żółto-biała odznaka przysługuje za przejście całej głównej trasy Małopolskiego Szlaku Papieskiego Kalwaria Zebrzydowska-Stary Sącz. Z kolei brązowa i srebrna oraz złota za zdobycie odpowiednio dwóch, trzech i czterech z proponowanych wariantów szlaku.

Specjalna odznaka z okazji urodzin papieża

Dodatkowo, z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka ustanowiono pamiątkową odznakę turystyczną. Jest to odznaka jednostopniowa i można ją zdobywać jednocześnie ze zdobywaniem innych odznak turystyki kwalifikowanej PTTK.

Wystarczy dowolnym szlakiem turystycznym dotrzeć do jednego z następujących schronisk górskich: na Turbaczu im. Władysława Orkana, na Prehybie im. Kazimierza Sosnowskiego, na Polanie Chochołowskiej im. Jana Pawła II, na Hali Krupowej im. Kazimierza Sosnowskiego, na Leskowcu im. Czesława Panczakiewicza czy na Markowych Szczawinach im. Hugona Zapałowicza.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

PTTK: Polacy chętnie pozyskują odznaki związane z Janem Pawłem II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.