Rozpoczęła się renowacja posadzki Grobu Pańskiego w Jerozolimie
Przedstawiciele trzech wspólnot chrześcijańskich, Kościoła katolickiego, prawosławnego i ormiańskiego, wzięli udział w ceremonii rozpoczęcia prac renowacyjnych posadzki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Przedstawiciele trzech kościołów byli obecni na ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod projekt konserwacji i odnowy posadzki bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
Prace te, będące kontynuacją prac przy przydrożnej kapliczce Grobu Chrystusa, są prowadzone przez Kustodię Ziemi Świętej we współpracy z Uniwersytetem La Sapienza w Rzymie, Centrum Konserwacji i Restauracji "La Venaria Reale", Politechniką Mediolańską oraz firmami Manens z Padwy i IG Ingegneria Geotecnica z Turynu.
- Przed kapliczką Grobu Pańskiego odbyła się krótka liturgia, podczas której odmówiono trzy modlitwy w języku greckim, łacińskim i ormiańskim - relacjonuje Kustosz Ziemi Świętej.
Współpraca wspólnot chrześcijańskich
- Jesteśmy głęboko wdzięczni wszystkim ekspertom, którzy przyczynili się do tego przedsięwzięcia i jesteśmy przekonani, że doprowadzi ono do pomyślnego zakończenia rozpoczętego przed laty projektu renowacji rotundy Anastasis i reszty posadzki bazyliki - powiedział grecki patriarcha prawosławny.
W swoim przemówieniu Kustosz Ziemi Świętej wyjaśnił, że pandemia spowolniła prace nad Grobem Pańskim, ale teraz, w tym historycznym kontekście, "współpraca w dziele renowacji nabiera innego znaczenia, ponieważ jest to miejsce, w którym Jezus stał się kamieniem węgielnym Kościoła".
Rozpoczęte prace obejmują szczególnie skomplikowane wykopaliska archeologiczne, które potrwają ponad dwa i pół roku.
- Prace prowadzone przez naukowców z naszego uniwersytetu w jednym z najświętszych miejsc dla chrześcijan, o wielkim znaczeniu historycznym i artystycznym, są powodem do dumy - powiedziała rektor La Sapienza, Antonella Polimeni.
Źródło: vaticannews.va / tk
Skomentuj artykuł