S. Avelino: współczesne niewolnictwo to wielka plaga

S. Avelino: współczesne niewolnictwo to wielka plaga
(Fot. pl.depositphotos.com)
Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va/KAI/dm

25 listopada przypada, ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy dzień walki z przemocą wobec kobiet. W związku z tym Talitha Kum, sieć zakonna zajmująca się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi, zorganizowała w Internecie konferencję pod hasłem „Call to action”. W spotkaniu weźmie udział watykański sekretarz stanu kard. Pietro Parolin. Jedną z prelegentek będzie także s. Aurea Abby Avelino, która koordynuje pracę organizacji Talitha Kum w Azji.

Zakonnica należy do zgromadzenia sióstr Maryknoll od. św. Dominika, założonego w XX w. w Stanach Zjednoczonych dla pracy na misjach zagranicznych. Pochodzi z Filipin, ale wychowała się w USA. Obecnie mieszka w Japonii, skąd koordynuje prace Talitha Kum.

- Jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia dla kobiet z krajów azjatyckich, które niezwykle często padają ofiarą handlu ludźmi i są wykorzystywane seksualnie. Współczesne niewolnictwo to wciąż wielka plaga - stwierdza w rozmowie z Radiem Watykańskim s. Abby.

- Moim szczególnym zadaniem jest koordynowanie programu prewencyjnego i programu ochrony, mającego na celu wsparcie ofiar handlu ludźmi. Nie działamy sami, współpracujemy ściśle z episkopatem Japonii oraz z organizacjami pozarządowymi. Zazwyczaj pracuję na terenie Japonii, ale do moich zadań należy koordynowanie sieci Thalita Kum w całej Azji - mówi s. Abby Avelino.

DEON.PL POLECA


- Kontaktujemy się z krajami, z których pochodzą nasze podopieczne i z tymi, do których trafiły, to najczęściej: Japonia, Korea i Tajwan. Również na Filipinach mamy bardzo wiele przypadków ofiar handlu ludźmi, ale wykorzystywanych nie tylko w celach seksualnych, jak to jest zazwyczaj w przypadku Tajlandii. Niektóre osoby legalnie przybyły do Japonii, ale już na miejscu popadły w niewolę i zostały wykorzystane, to rzecz jasna zwłaszcza kobiety. Wiele z nich zostało oszukanych, powiedziano im, że będą wykonywać legalną pracę, a na miejscu okazało się zupełnie co innego. Dlatego właśnie tak ważna jest współpraca z państwami docelowymi, to jest główne zadanie - powiedziała siostra Aurea Abby Avelino.

Talitha Kum to międzynarodowa i międzyzakonna organizacja, która przeciwstawia się współczesnemu niewolnictwu w 70 państwach na 6 kontynentach. Jej celem jest także walka z przemocą seksualną. Powstała w 2009 r. z inicjatywy Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich.

Proceder handlu ludźmi obejmuje tak wielkie terytoria, że dotarcie z pomocą do ofiar przestępców wymagało stworzenia ogólnoświatowej sieci. Siostry zajmują się bezpośrednią pomocą poszkodowanym, działaniami prewencyjnymi i informacyjnymi. Nazwa pochodzi od słów Jezusa wypowiedzianych w czasie spotkania z córką Jaira: „Talitha kum”, czyli „Dziewczynko, mówię ci, wstań!” (Mk 4, 41)

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

S. Avelino: współczesne niewolnictwo to wielka plaga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.