ŚDM: Papież Franciszek spędzi czwartek z młodzieżą

ŚDM: Papież Franciszek spędzi czwartek z młodzieżą
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/JOAO RELVAS / POOL)
PAP/dm

Papież Franciszek w drugim dniu wizyty w Portugalii z okazji XXXVII Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie przywita się w czwartek z ich uczestnikami. Z młodymi ludźmi spędzi cały dzień. Pojedzie też do miasta Cascais nad Atlantykiem.

Po środowych spotkaniach papieża z przedstawicielami władz kraju i Kościoła katolickiego, rozpoczyna się część jego pielgrzymki ściśle związana z wydarzeniami zlotu młodych katolików z całego świata.

W czwartek rano w centrum Lizbony Franciszek spotka się ze studentami Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego na kampusie Palma de Cima, istniejącego od 1967 roku. To pierwsza w kraju uczelnia, która nie została założona przez państwo, ale utworzona na mocy konkordatu. Jako tematy wystąpień w czasie wizyty papieża zapowiedziano: jego społeczno-ekologiczną encyklikę „Laudato si’”, ekonomię według Franciszka oraz kulturę spotkania.

Z uniwersytetu papież pojedzie do położonego nad Oceanem Atlantyckim miasta Cascais, które od dekad jest popularnym i prestiżowym kurortem. Odwiedzi tam siedzibę ruchu Scholas Occurrentes, organizacji na prawie papieskim, obecnej w 190 krajach i działającej jako sieć tysięcy publicznych i prywatnych placówek oświatowych i wychowawczych. Początki jej działalności związane są z programami edukacyjnymi w stolicy Argentyny, Buenos Aires, w czasach, gdy jej metropolitą był obecny papież.

DEON.PL POLECA

Od 2015 roku Scholas Occurrentes działa jako fundacja. Ma siedziby także w Watykanie, Argentynie, Kolumbii, Hiszpanii, Włoszech, Meksyku, Haiti, Mozambiku, Panamie, Paragwaju i Rumunii. Jej celem jest krzewienie kultury dialogu na rzecz pokoju poprzez edukację.

Siedziba w Cascais została zainaugurowana w 2019 roku. Podczas spotkania w tym miejscu głos zabiorą młodzi ludzie reprezentujący różne religie. Papież z innymi przywódcami religijnymi będzie uczestniczył w posadzeniu drzewka oliwnego - symbolu pokoju.

Organizatorzy spotkania zapowiedzieli, że Franciszek dokona symbolicznego ostatniego pociągnięcia pędzlem na muralu długości 3 km, nad którym pracowało 2 tys. przedstawicieli różnych krajów, religii i pokoleń w ramach projektu „Życie między światami”.

Po powrocie do Lizbony, w sugestywnej scenerii wielkiego parku Edwarda VII Franciszek powita uczestników Światowych Dni Młodzieży.

Wniesiony zostanie krzyż i ikona ŚDM. Oczekuje się obecności kilkuset tysięcy młodych ludzi z całego świata. Jest wśród nich około 30 tys. Polaków.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Rozeznawać, by żyć w pełni

Życie jest utkane z różnych decyzji. Wybory nas konstytuują, pomagają nam stać się sobą: ludźmi spełnionymi i świadomymi tego, kim jesteśmy, kim chcielibyśmy być. Mają istotne znaczenie także w naszej...

Skomentuj artykuł

ŚDM: Papież Franciszek spędzi czwartek z młodzieżą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.