Papież: migranci często stają się narzędziem szantażu politycznego

Papież: migranci często stają się narzędziem szantażu politycznego
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP/ kb

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że "migranci często stają się narzędziem szantażu politycznego, swego rodzaju kartą przetargową", która pozbawia ich godności. Apelował o to, aby przezwyciężyć obojętność i odrzucić pogląd, że migranci to problem innych.

W przemówieniu do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej Franciszek stwierdził: W obliczu migrantów "nie możemy pozostać obojętni, nie możemy okopać się za murami i drutami kolczastymi pod pretekstem obrony bezpieczeństwa czy stylu życia".

DEON.PL POLECA
Papież o migrantach

Podziękował osobom i rządom, które pracują nad zapewnieniem przyjęcia i ochrony migrantów. Zapewnił zarazem: "Zdaję sobie sprawę z trudności, jakie niektóre państwa napotykają w obliczu dużego napływu osób. Nikogo nie można prosić o zrobienie tego, czego nie jest w stanie uczynić, ale istnieje wyraźna różnica między przyjęciem, choć w ograniczonym zakresie, a całkowitym odrzuceniem".

"Musimy przezwyciężyć obojętność i odrzucić pogląd, że migranci to problem innych. Skutek takiego podejścia widzimy w dehumanizacji migrantów skupionych w punktach identyfikacji i rejestracji, gdzie stają się łatwym łupem dla przestępców i handlarzy ludźmi lub podejmują desperackie próby ucieczki, które czasami kończą się śmiercią" - mówił papież.

"Niestety - dodał - należy również zauważyć, że sami migranci często stają się narzędziem szantażu politycznego, swego rodzaju kartą przetargową, która pozbawia osoby godności".

Franciszek zaapelował do Unii Europejskiej, aby wypracowała "wewnętrzną spójność w zarządzaniu migracją, tak jak znalazła ją w radzeniu sobie z konsekwencjami pandemii". 

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: migranci często stają się narzędziem szantażu politycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.